Článek
Housle pojmenované po německém virtuosovi Johannovi Christophu Lauterbachovi, jenž na ně hrál v polovině 19. století, byly dlouho považovány za nezvěstné. Zmizely v roce 1944 z Národního muzea ve Varšavě, odkud je odnesly ustupující německé jednotky. Muzeum dostalo nástroj do úschovy po Grohmanově úmrtí v roce 1939. Vyšetřovatelé nyní tvrdí, že nešlo o dar, ale o zápůjčku, a že tedy housle dál právoplatně patří Grohmanovým dědicům.
O housle se strhne právní bitva
Právnička Corinne Hershkovitchová, která se specializuje na pře ohledně vlastnictví majetku uloupeného za druhé světové války, se domnívá, že o housle se nejspíš svede právní bitva. Do ní zasáhnou současný majitel, jenž nástroj získal v dobré víře, ale pravděpodobně i polský stát a Grohmanovi dědicové.
Housle vyrobené v 18. století houslařským mistrem Antoniem Stradivarim v italské Cremoně jsou mezi hudebníky i odborníky vysoce ceněné. Tvrdí se, že mají velmi kvalitní zvuk, a ceny těchto houslí jsou proto astronomické. V roce 2011 se v Londýně prodaly stradivárky, které 30 let vlastnila vnučka anglického básníka lorda Byrona, za 9,8 milionu liber (279 milionů korun).