Článek
Hradilek nedělní výkon označil za jinou výzvu, než s jakou se dosud setkal. Na schody si vzal kajak na divokou vodu s vyztuženým dnem. „Když jsem se při zkušebních jízdách postavil nahoru, opravdu jsem se bál,“ řekl Hradilek.
Vnímá rozdíl mezi tím, kolik vody bylo v řekách, když se s kajakem seznamoval, a kolik je v nich v různých ročních obdobích teď. Ačkoli je původně svým zaměřením slalomář, po schodech jel rovně. Směr udržoval pádlem.
Akci k mezinárodnímu dni boje proti suchu a rozšiřování pouští, který připadá na pondělí 17. června, uspořádal pivovar Radegast, aby se pochlubil úsporami vody při výrobě piva.
Radegast do úspor investoval v posledních 15 letech desítky miliony korun. Celosvětový průměr činí 4,5 litru spotřeby vody na litr piva, v Radegastu spotřebu snížili o 44 procent na 2,29 litru.
Přesto ročně spotřebují na své pivo 570 milionů litrů vody. „Dali jsme slovo, že do roku 2030 podpoříme výstavbu tůní, meandrů a projektů pro zadržení vody v krajině, abychom zadrželi tolik vody, kolik spotřebujeme,“ řekl Ivan Tučník, který má v Radegastu i Plzeňském Prazdroji na starost udržitelnost.
Jen letos má ve spolupráci se státními lesy po celé republice vzniknout 29 nových tůní a jeden mokřad.
Podle Libora Ansorge z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka je třeba chápat klimatickou změnu jako určitou příležitost. „Optimální hospodaření s vodními zdroji je jednou z výzev pro celou společnost,“ řekl Ansorge.
Podobně se vyjádřil Hradilek. „Věřím, že mohu pomoci, aby se to z té korporátní stránky dostalo do společnosti. Každý jedinec může napomoci, abychom vody zadržovali více,“ řekl Hradilek.