Článek
Obálka byla nalezena v soukromé knize bývalého senátora Spojených států amerických Philipa Schuylera, tedy jednoho ze zakladatelů školy a zároveň dobrého přítele George Washingtona a tchána Jamese Alexandera Hamiltona - pravděpodobného autora dopisu, který byl společně s vlasy v obálce zapečetěn.
Schuylerovu koženou knihu s názvem „Gaines Universal Register or American and British Kalendar for the year 1793“ objevil během probíhajícího inventáře archivních sbírek archivář Daniel Michelson.
Lock of George Washington's hair discovered inside 18th century book https://t.co/TqhMcZCtqm pic.twitter.com/Hwwbfv8KcT
— KSBW Action News 8 (@ksbw) 15. února 2018
Podle odborníků bylo v těchto dobách docela běžné obdarovávat své blízké pramínky svých vlasů a nejinak tomu údajně bylo i v tomto případě. Alexander Hamilton, jeden z Otců zakladatelů a první ministr financí Spojených států amerických, byl spolu s manželkou Elizabeth Washingtonovým důvěrným přítelem.
A college says it found an old clump of George Washington's hair. Hooray? https://t.co/gvQ0FEU1Pw pic.twitter.com/ZtiLYFIWpQ
— School Money (@schoolmoneyorg) 15. února 2018
Odborníci se proto domnívají, že Washingtonova manželka Martha věnovala tento pramínek vlasů Elizabeth Hamiltonové a ta jej následně darovala svému synovi Jamesovi, který je později rozdělil mezi své nejbližší přátele a rodinu.
To ostatně vypovídá i z textu, který je nadepsán na obálce: „Washingtonovy vlasy, L.S.S. a GBS od Jamese A Hamiltona, který je dostal od své matky, 10. srpna 1871.
Pravost není stoprocentní
Ačkoli není stoprocentně jisté, že se skutečně jedná o Washingtonovy vlasy, odborníci mají o jejich pravosti jasno.
George Washington's hair discovered in 18th-century book at New York college https://t.co/609jFY9iPO pic.twitter.com/JlGUrLEJcn
— Louis88books (@louis88books) 15. února 2018
„Bez DNA to nelze říct s jistotou. Přesto jsem přesvědčený, že jsou autentické,“ svěřil se uznávaný odborník na rukopis a vášnivý sběratel vlasů historických osobností John Reznikoff. Ten má ve své bohaté sbírce pramínky Abrahama Lincolna, Ludwiga van Beethovena či Napoleona Bonaparte.
Veškeré nalezené artefakty budou s největší pravděpodobností v nejbližší době vystaveny veřejnosti.