Hlavní obsah

V Úvalně se líhnou tisíce exotických motýlů, při životě je udržuje i slivovice

3:41
3:41

Poslechněte si tento článek

Úvalno

Už druhým rokem míří v únoru davy lidí do malého rodinného zahradnictví v Úvalně na Bruntálsku, a to kvůli výstavě exotických motýlů a orchidejí. Vytvořit podmínky pro líhnutí a život motýlů přitom není tak jednoduchý úkol, jak by se mohlo zdát. Svou roli hraje také sladká ovocná strava, ve které má své místo i kapka alkoholu.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Ovoce pro motýly je třeba potřít slivovicí.

Článek

S nápadem ozvláštnit tradiční výstavu orchidejí živými motýly přišli manželé Pavlína a Pavel Florovi poprvé v loňském roce. Inspirací se jim přitom nestaly podobné výstavy v České republice, ale setkání s kolegy z Kanady na Mezinárodním kongresu zahradnických center.

„Přišlo mi zajímavé, že se výstava motýlů dá uspořádat i v zimě, dokonce i v kanadském Quebecku, kde je poměrně chladné podnebí. Loni jsme pak výstavu uspořádali s velkým úspěchem poprvé, hodně nám pomohl chovatel motýlů Jiří Urda z Rudné pod Pradědem, který se na ně specializuje,“ říká Pavel Flora.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Expozice živých motýlů v Zahradě Flora Úvalno láká návštěvníky.

Důležité je, aby motýli měli ve fóliovníku zajištěno teplé prostředí, ideální je 25 až 26 stupňů Celsia s vysokou vlhkostí.

Parta dobrovolníků pomáhá sekáním trávy v Moravském krasu přežít orchidejím i vzácným pavoukům

Věda a školy

„Máme s tím všichni poměrně dost práce, každé ráno je třeba zkontrolovat motýly, kteří se vylíhnou přes noc, a neustále musíte hlídat teplotu a vlhkost, protože pokud to neuhlídáte, motýlům se dobře dařit nebude,“ vysvětluje Flora s tím, že motýli vyžadují i šťavnatou stravu.

„Máme tady pro ně modřence i hyacinty, které krásně voní a lákají je. Také máme nakrájené sladké ovoce, například banány nebo ananasy. Motýli potřebují, pokud možno, ovoce přezrálé,“ popisuje.

Loni meruňkovice, letos slivovice

Protože ale nakrájené ovoce rychle vysychá, je dobré ho občas potřít cukernatým roztokem a také alkoholem. „Loni jsme používali meruňkovici, kterou jsme dostali od jednoho ze zákazníků, letos máme slivovici. A je vidět, že motýlům ta kombinace chutná,“ usmívá se Pavel Flora.

„V našem fóliovníku v Úvalně právě teď rozkvétá nádherná podívaná – kromě záplavy exotických orchidejí tu poletuje na padesát druhů motýlů. Ve vzduchu jich krouží stovky a další tisícovka už čeká na svůj velkolepý okamžik líhnutí,“ dodává Flora s tím, že každý týden zařizují čerstvou zásilku motýlích kukel, takže se návštěvníci mohou těšit na neustále se měnící pestrobarevnou podívanou plnou nových okřídlených klenotů.

Ve vzduchu krouží stovky motýlů a další tisícovka už čeká na svůj velkolepý okamžik líhnutí.
Pavel Flora, majitel zahradnictví

Motýli, kteří jsou v Úvalně vidět, pocházejí z nejrůznějších koutů světa, nejčastěji z Jižní Ameriky, ale také třeba z Asie. Jejich dovoz přitom podléhá přísným regulím, každá zásilka s kuklami podléhá při dovozu do Evropy veterinární kontrole, aby se mimo jiné zamezilo dovozu ohrožených druhů. Vše přitom musí proběhnout dostatečně rychle, aby se zásilka během dlouhé cesty nepoškodila.

„Během února se zde tedy vystřídá hned několik generací motýlů včetně raritních druhů. Dnes tady můžete vidět třeba zástupce největšího motýlího druhu na světě, kterým je Attacus atlas, tedy atlas velký, příští týden nám pak dorazí opravdová specialita až z Kostariky. Půjde o motýla Greta Otto, který má úplně průhledná křídla, pouze jejich okraje má vybarvené. Moc se na ně těším,“ láká Pavel Flora do fóliovníku plného živých motýlů.

FOTO: Pestrobarevní motýli obsadili skleníky v botanické zahradě v Praze

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám