Článek
Záchranné centrum tvoří dva velké oddělené výběhy. Ty jsou postaveny z nerezových sítí, které nahradily mříže. Nechybí bazény na plavání, vyhlídkové palandy ani obrovské kmeny stromů, o které si šelmy brousí drápy. V každém výběhu mohou být dvě zvířata. Záležet ale bude na jejich velikosti a také na tom, zda jsou zvyklá žít společně. Záchranné centrum za deset milionů korun financoval Státní fond životního prostředí České republiky.
„Záchranné centrum dosud v České republice chybělo a zabavená zvířata tak často musela zůstávat v nevyhovujících podmínkách. Takto pomůžeme zachránit velké šelmy, které byly chovány nelegálně nebo je majitelé týrali. Umístit sem můžeme tygry ussurijské, levharty, rysy nebo vlky,“ řekl Evžen Korec, ředitel táborské zoo, s tím, že o umístění konkrétního zvířete bude vždy rozhodovat Ministerstvo životního prostředí České republiky.
200 šelem u soukromých chovatelů
Podle statistik ministerstva životního prostředí žijí v republice u soukromých chovatelů asi dvě stovky šelem. Pravidelné kontroly státních úředníků potvrzují, že ne všechny jsou chovány podle zákona. Mají malé výběhy, ubikace, někteří chovatelé nechávají šelmám stříhat drápy nebo chybí doklady o původu zvířete. Stát několik let žádal zoologické zahrady po celé republice, aby záchranná centra vybudovaly. Zabavená zvířata totiž nebylo kam dávat. Pár jich skončilo v zahraničí, některá musela žít stále v nevyhovujících podmínkách.
„Největší problém je s velkými kočkovitými šelmami, protože péče o ně je velmi náročná. Ročně inspektoři zabaví několik šelem, ale dosud je nebylo kam dávat, protože záchranná centra chyběla,“ řekl Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.
Na volání státu zareagovala jako první táborská zoo. „Chovat velké šelmy není jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí je potřeba mnoho povolení, protože se většinou jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obchází a zvířata doslova týrají chovem v nevyhovujících podmínkách. Taková má stát zabavit, ale reálně se to často nedělo, protože zvířata nebylo po odebrání kam umístit,“ dodal Korec.
Lev zabil chovatele
Ten také připomněl tragédii, ke které došlo před pěti lety na Vsetínsku. „Lev tu roztrhal svého chovatele, lva i lvici následně policie zastřelila. K ničemu takovému přitom dojít nemuselo. Krajská veterinární správa chov nepovolila, protože ubikace a výběh byly postaveny načerno bez stavebního povolení. Stát tak měl zvířata odebrat a umístit do vhodných podmínek. Jenže kvůli chybějícímu záchrannému centru k tomu nedošlo,“ vzpomněl na tragický případ Korec.
Podle ministerstva životního prostředí by během čtyř let mělo v republice vzniknout dalších pět zařízení, která pojmou deset menších a dvacet velkých šelem.