Článek
„Porod byl hrozně těžký, chlapec se dusil. Slíbila jsem, že jestli přežije, pojmenuji ho Ljucifer,“ tvrdí podle serveru newsru.com maminka Natalja Menšikovová, která se už netají tím, že s mužem patří k satanistům. Příbuzní jsou zděšeni, ale prý jen proto, že netuší, že Lucifer je „symbol svobody myšlení“.
Šéfka místní matriky Taťjana Tužilinová se marně pokoušela rodiče přemluvit k volbě konvenčnějšího jména, ale po dvou týdnech nezbylo úřadu než kapitulovat a vydat rodný list s vybraným jménem.
Pravoslavní aktivisté jdou do boje
„Argumentovali jsme, že žít s takovým jménem v soudobé společnosti nemusí být nejpohodlnější, ale rodiče trvali na svém. Ze zákona nemáme žádnou možnost takové jméno zakázat,“ postěžovala si úřednice. Odpověď ale chystají pravoslavní aktivisté.
„Satanisté pojmenovali dítě Ljucifer! Požádáme o svěření dítěte do péče a předáme jej pravoslavné rodině, kde ho pokřtí jako Michail,“ ohlásil vůdce hnutí „Boží vůle“ Dmitrij Enteo. Na místním biskupství se zatím nechali slyšet, že církev přijme Ljucifera, bude-li si to přát, avšak pokřtít jej lze „pouze jménem svatého, a ne ďábla“.
Dívka jménem Rossija
V postsovětském prostoru nejsou nekonvenční jména až tak mimořádná: krátce před zimní olympiádou v Soči manželé z tohoto jihoruského města pojmenovali svou dceru Olimpiada. Vlastenec z Pavlovska u Voroněže pojmenoval svou dceru rovnou jménem Rossija čili Rusko.
„Všude je to samá Máša a Dáša, ale Rossija je jen jedna,“ vysvětlil Vladimir Kicenko. Kicenko nebyl až tak originální, protože jistá Rossija Šramková se narodila v červnu 2002 v Nižním Tagilu na Urale. Politicky uvědomělá jména mají v Rusku svou tradici. Po bolševické revoluci z roku 1917 se na počest jejího vůdce dávala dívkám jména jako Ninel čili Lenin pozpátku.