Článek
První mládě tohoto papouška se v Praze vylíhlo v roce 2013. Tehdy ale ve třech měsících věku uhynulo na vrozenou špatnou funkci ledvin. Nejen tyto zkušenosti chovatelé využili při odchovu dvojice mláďat vylíhnutých loni.
„Soustředili jsme informace a zkušenosti i ze zámořských zoo, od soukromých chovatelů z Německa, Indonésie a Jihoafrické republiky a z papouščího parku Loro Parque na Tenerife. Na jejich základě jsme stanovili poněkud náročný režim, krmení každou jednu až 1,5 hodiny, což znamenalo 10 až 12 krmení ve dne i v noci,“ popsal péči o mláďata kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Každý z malých papoušků má podle chovatelky Pavlíny Štěpanovské úplně jinou povahu. Sameček, kterému chovatelé říkají Kakaďous, je bázlivý. I když se to postupně zlepšuje, stále i na zdánlivé drobnosti reaguje křikem a snaží se někam schovat. Samička, pojmenovaná zatím jednoduše Holčička, je naopak velmi zvídavá, společenská, aktivní a klidná. Ale také ona umí dát hlasitě najevo, když ji něco poleká.
Kakadu palmový je na mezinárodní úrovni přísně chráněný a jakýkoliv odchyt ve volné přírodě je zakázaný. Pražská zoo tyto papoušky chová od roku 2008, kdy je získala ze zabavené zásilky pašeráků. Mezi chovateli exotických ptáků je totiž o tento druh mimořádný zájem, což nahrává černému obchodu.