Článek
Problém podle polských lékařů tkví nejen v nezájmu mužů, ale také v tom, že z několika kandidátů se k dárcovství hodí pouze jeden. Ve Varšavě proto již mají zásilky z Dánska, v Gdaňsku nabízejí sperma z Francie a dokonce z Afriky.
O sperma ze zahraničí je mezi Polkami zájem. "O dánské spermie má zájem 90 procent našich pacientek," řekla polskému tisku Marzena Smolińská z varšavské kliniky Invimed. Dávka stojí v přepočtu 5200 korun, je o více než 1500 korun dražší než polská.
Podle lékaře Grzegorze Mrugacze z gynekologicko-porodnického centra Čáp v Bialystoku se ještě před několika lety hlásilo měsíčně několik desítek mužů, ale nyní jich je velmi málo, navíc kvalita jejich spermatu se snižuje.
Problémy s otěhotněním má každý pátý pár
V Polsku se podle statistik ročně rodí okolo 1500 dětí ze zkumavky a pětkrát více přichází na svět umělým oplodněním. Ještě v 70. letech každý osmý pár měl problémy s neplodností, nyní je to každý pátý. Roste také počet neplodných mužů, je jich asi polovina mezi páry, které se léčí na neplodnost.
V České republice má podle statistik potíže s otěhotněním každý šestý pár. Poruchy plodnosti u mužů tvoří kolem 40 procent všech případů a jejich počet neustále stoupá. Jejich nejčastější příčinou je nízký počet spermií a jejich malá pohyblivost. Dárci dostávají v Česku v průměru okolo 600 korun.