Článek
"Je to keporkak a měří kolem deseti až 12 metrů. Zatím ale nevíme, zda jde o samce, nebo samici. Nepodařilo se nám ještě určit ani stáří toho tvora," řekl novinářům šéf mořské stranice Gdaňské univerzity Krzysztof Skóra. Vzhledem k délce odhaduje jeho váhu na 30 tun.
Rybáři ho viděli už dříve, ovšem spatřili z něj jen asi 4 metry dlouhou část hřbetu s ploutví. Zahlédli také, jak velryba chrlí páru. Na moře ihned vypluly zvláštní lodě s vědeckými expedicemi, které se snažily kytovce najít a prozkoumat.
Keporkaci (Megaptera novaeangliae) dorůstají do 11 až 19 metrů délky a vážit mohou až 40 tun. Vyskytují se ve většině světových moří. Do Baltského moře, kde nežijí, se tento dostal asi od pobřeží Norska nebo od Velké Británie. Není jasné, co ho k břehům Polska přivedlo, zda zabloudil, či ho zlákala hejna šprotů. "Velryby nežijí v Baltském moři, protože zde nemají dostatek potravy," tvrdí profesor Jan Marcin Weslawski z Oceánografického institutu Polské akademie věd.Navíc mají v mělkém moři problémy s echolokací.
Kytovci se sporadicky u břehů Polska objevují, většinou však jde o delfíny, delfínovce, kosatky nebo bělugy. I keporkak se již jednou u břehů Polska objevil. V roce 1979 ho našli rybáři zapleteného v sítích u Sobieszewa asi 400 metrů od břehu. Mladého, osmimetrového samce vypostili. Odplul na západ.
Koncem ledna zabloudila velryba do Temže. Kulohlavec anarnak však uhynul.