Článek
„Samička, která se narodila přímo ve výběhu s názvem Persie, je prvním „perským“ mládětem. Porod proběhl bez komplikací a bez nutné asistence ošetřovatelů či veterináře,“ líčila Nováková. Dodala, že mládě se krátce po porodu samo postavilo na nohy, aby se napilo mateřského mléka a následovalo svou matku.
Onageři obývají v ostravské zoo jeden z výběhů safari – Persii. Skupinu tvoří jeden samec a čtyři chovné samice. Návštěvníci mají možnost celou oslí rodinu i onageří slečnu s matkou zahlédnout při projížďce výběhy safari vláčkem.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Osel onager je nejohroženější z pěti žijících poddruhů asijského osla. Obývá nížiny, pouště a polopouště. Původně žil na náhorních plošinách Íránu až po Afghánistán a Pákistán, do dneška však přežil výhradně v Íránu. Mimo rezervace je lidmi pronásledován a loven.
V přírodě žije jen 500 onagerů
„Hřebec je teritoriální, čímž se často stává samotářem. Oproti tomu klisny s hříbaty vytvářejí velká stáda,“ uvedla mluvčí zoo s tím, že v přírodě žije posledních asi 500 jedinců. V zoologických zahradách je chováno okolo 80 zvířat.
V České republice byl dříve chován v Chomutově, nyní je možné jej vidět pouze v ostravské zoo. Jeho jméno pochází z řečtiny a znamená „divoký osel“. Onager je rovněž římský obléhací stroj, jehož „kopnutí“ při vržení kamene je podobné kopnutí osla.