Článek
Olomoucká zoo získala tehdy ročního Sylvina původem z Francouzské Guyany v roce 2004. Tím zde byl zahájen chov těchto zvířat. „V roce 2011 se coby hrdý otec postaral Sylvin o zcela prvního narozeného mravenečníka v republice. Celkem po něm zůstalo sedm potomků,“ uvedla mluvčí.
Samec podle zoo pomalu přestal přijímat potravu. „Celý den převážně spal, pakliže se pohyboval, tak velmi vratce, později nechtěl vstávat už vůbec, proto jsme přistoupili k jeho eutanazii,“ konstatovala ošetřovatelka Hana Dostálová.
Kostru vystaví
V expozici zůstala pouze šestnáctiletá samice, k níž bude zoo předtím, než pořídí nový chovný pár, pořizovat mladého samce. „Se Sylvinem se do budoucna setká olomoucká veřejnost znovu. Jeho kostra bude v budoucnu vystavena k výchovně-vzdělávacím účelům,“ poznamenala Gronská.
Mládě hrošíka liberijského objevuje expozici ve Dvoře Králové. Poprvé vyzkouší bazén
Mravenečníci patří do skupiny chudozubých, žijících v oblastech pamp Jižní Ameriky. Nejstarší formy mravenečníků žily na Zemi již před více než 20 miliony let. Mravenečník sice nemá žádné zuby, zato má až 60 cm dlouhý jazyk, který je schopný vypláznout až 160× za minutu.
Mravenečníci denně sežerou až 30 tisíc mravenců a termitů. Spolu s nimi spolykají kamínky a písek, kterými v žaludku s pomocí žaludečních šťáv rozmělňují mravence. Ve volné přírodě se vyskytují poměrně běžně, avšak jejich chov v lidské péči není snadný.
„Jeden z důvodů se přičítá právě nepřítomnosti termitů v potravě. Tato pro ně nejdůležitější část jídelníčku ve volné přírodě se nesnadno nahrazuje jinou krmnou dávkou,“ doplnila Gronská.