Článek
Ze sedmi vajec se nakonec vylíhla čtyři zdravá mláďata, která jsou věrnými miniaturami svých rodičů. „Hned po vylíhnutí jsou schopna se bránit rychlými výpady a kousanci. Nyní čekáme na první svlek. Ve čtvrtek jsme jim už nabídli první potravu ve formě myších holátek,“ prozradil kurátor ptáků a terárií Jan Kirner.
Vše začalo před pěti lety, kdy do Zoo Olomouc přišel mladý pár těchto hadů od soukromého chovatele a návštěvníci jej mohli vidět v terarijní expozici v Pavilonu žiraf. Po dokončení terárií v budově východu ze zoo na jaře roku 2023 se oba hadi přesunuli právě tam a obývají největší terárium vévodící celému prostoru.
„V něm začali mnohem lépe prosperovat, až jsme začátkem letošního léta pozorovali páření,“ uvedla mluvčí s tím, že 11. srpna nakladla samice do připraveného kladiště hrozen sedmi vajec. Ta byla přesunuta do inkubátoru a 93. den od nakladení první mládě prořízlo skořápku.
Libereckou zoologickou zahradu opustí po sedmdesáti letech sloni
„Bohužel ale do druhého dne uhynulo. Rozhodli jsme se proto pro nařezání zbytku vajec a další průběh líhnutí jsme bedlivě monitorovali. Výsledkem úsilí jsou čtyři životaschopní jedinci,“ konstatovala Gronská.
Užovky ostronosé patří mezi vzácné chovance zoologických zahrad. Pocházejí z pralesů jihovýchodní Asie, kde díky svému sytě zelenému zbarvení dokonale splývají s prostředím. Jen špička ocasu je hnědá a pozorný návštěvník si povšimne i namodralého jazyka.
Je to silný stromový had, jehož potravu v přírodě tvoří zejména ještěři a ptáci, které chytá za letu. Samice bývají robustnější než samci. Zajímavostí je výhružný postoj těchto hadů, pokud se cítí ohroženi. Dokážou nafouknout přední část těla tak, že se zploští a had se tak zdá být větším.