Článek
Moskevské ulice jsou v posledních dnech plné bagrů. Ti umělým sněhem zasypávají ulice. Této ironie si všímají i místní. Ruská metropole každoročně platila miliony korun za odstranění přebytečného sněhu.
Za nedostatek sněhu mohou teploty, které se pravidelně pohybují nad nulou. Ve středu 18. prosince zaznamenaly teploměry v Moskvě 5,6 stupně Celsia. Podle meteorologů jde o nejvyšší hodnotu v tento den od roku 1886.
Zobrazit příspěvek na InstagramuPříspěvek sdílený Maria☀️ (@mariksa_10), Pro 27, 2019 v 9:53 PST
Poslední zbytky přírodního sněhu na Rudém náměstí dokonce chrání oplocení. „Více ho v Moskvě nemáme,“ konstatovala na sociálních sítích jedna z obyvatelek.
„Jsme zvyklí na pořádnou zimu, ne na tohle,“ uvedla pro agenturu Reuters moskevská seniorka Ljudmila Birjukovová.
ФОТОФАКТ! Москва вывозит в регионы мусор, а ввозит - снег. #Абсурдистан pic.twitter.com/x2vKuWkkPl
— Мuд Роисси (@Fake_MIDRF) December 28, 2019
S netypickým počasím bojují také zoologické zahrady nebo zahrádkáři. Na Moskevské státní univerzitě dokonce začaly kvést šafrány, šeříky a magnólie. Zoo zase bojuje s hibernací. Některé druhy totiž vinou vysokých teplot nechtějí ulehnout k zimnímu spánku.
Východ Číny zasáhly 40stupňové mrazy. Místní trpí, turisté se baví
Rusko je signatářem Pařížské dohody z roku 2015 o ochraně klimatu. Prezident Vladimir Putin tehdy řekl, že v jeho země se otepluje dva a půl krát rychleji, než je průměr planety, a proto je pro Rusko klimatická změna přímou hrozbou.
Na severu země také pomalu roztává permafrost (věčně zmrzlá půda) a ustupující arktický led vyhání blíže k městům hladové lední medvědy.