Hlavní obsah

V Krkonoších budou po třech stoletích žít opět medvědi

3:12
3:12

Poslechněte si tento článek

Janské Lázně

Víc než 15 milionů korun bude stát výstavba výběhu pro medvědy hnědé, která byla v těchto dnech zahájena v blízkosti Stezky korunami stromů v Janských Lázních. Už v říjnu by se sem měli nastěhovat čtyři medvědi, kteří přijedou ze slovenské Zoo Košice. V průběhu zimy se budou aklimatizovat a příští Velikonoce by se výběh měl otevřít pro veřejnost.

Foto: Stezka korunami stromů Krkonoše

Základní kámen medvědího výběhu v Krkonoších

Článek

Příprava projektu, díky kterému si návštěvníci budou moci prohlédnout medvěda hnědého v jeho přirozeném lesním prostředí, začala už v roce 2022. Výběh o rozloze asi 5400 metrů čtverečních bude vybudován v průběhu následujících šesti měsíců pod jižní částí Stezky korunami stromů a jeho součástí bude nejen výběh, kde budou moci medvědy spatřit návštěvníci, ale i jejich zázemí a klidová zóna.

Návrat po 300 letech

„Úzce spolupracujeme jak se Správou Krkonošského národního parku, tak se Safari Parkem Dvůr Králové, jehož detašované pracoviště tu vznikne. Celý projekt má ambici fungovat v rámci Evropského chovného programu, který zajišťuje mimo jiné i zachování genofondu živých zvířat,“ vysvětlil Zdeněk Pop, mluvčí Stezky korunami stromů Krkonoše s tím, že ekovýchovná část projektu se bude zabývat nejen rolí predátorů v přírodě, ale současně také problémy, které přináší jejich soužití s lidmi.

Anketa

Je podle vás dobře, že se do volné přírody v Česku navracejí šelmy jako vlci, rysi a medvědi?
Ano, je to zapotřebí. Byly odjakživa součástí přírody.
34,6 %
Myslím, že ano.
1,7 %
Vůbec to neumím posoudit.
2,5 %
Podle mě spíš ne.
3,2 %
Ne, už na to nejsou podmínky a škodí to jim i lidem.
58 %
Celkem hlasovalo 15008 čtenářů.

„Medvěd hnědý je jediný zástupce své čeledi, který se i v novověku vyskytoval na území Krkonoš. Tímto počinem se sem vrátí přesně po 300 letech,“ připomněl Robin Böhnisch ředitel Správy Krkonošského národního parku. Správa parku se proto zaměří na ekovýchovnou část projektu a na vysvětlování role velkých šelem v ekosystému. A také na vlastní historii existence medvědí populace v Krkonoších.

Poslední medvěd, který žil volně v české části Krkonoš, byl zastřelen 16. listopadu 1726. Dodnes tuto událost připomíná malba ve vstupní hale zámku v Jilemnici, kde sídlí Krkonošské muzeum.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Až dosud byl na krkonošské Stezce korunami stromů jen medvěd svítící. Za rok tu budou skuteční.

Podle ředitele Safari Parku Dvůr Králové Přemysla Rabase má projekt výstavby medvědího výběhu v lese na okraji Janských Lázní několik pozitiv.

„Za prvé se lidé v době, kdy se zvyšuje počet šelem i ve volné přírodě, dozvědí více o jejich životě a soužití s nimi. Budou lépe vědět, jak se k nim chovat. Druhým je to, že ministerstvo životního prostředí má problém najít subjekty, které by provozovaly záchytná centra pro divoké šelmy, a tady tímto projektem svým způsobem vznikne. A třetí je samozřejmě atraktivita projektu pro budoucí návštěvníky stezky a Krkonoš,“ řekl Rabas.

Stezka korunami stromů byla otevřena v roce 2017. Je 1,5 kilometru dlouhá a na jejím konci návštěvníci vystoupají na 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Loni ji navštívilo téměř 200 tisíc lidí.

Výběr článků

Načítám