Článek
Komise, jež při posuzování postupovala podle mezinárodní metody hodnocení trofejí, rohy - po myslivecku zvané toulce - ohodnotila 259,19 bodu.
Jak vysvětlila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová, pro bodování jsou zásadní rozměry trofeje - délka dosahovala 116,55 centimetru -, ale posuzuje se i barva toulců či vrubování.
„Opět se potvrdila kvalita našeho chovu. Vždyť jde o čtvrtý světový rekord z této obory. V první desítce světových trofejí jich má Česko šest, včetně prvních tří,“ poznamenal Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů České republiky, které jihomoravskou oboru vlastní.
Trofeje obecně, ať už mufloní, jelení, srnčí, či daňčí, udivují svou mohutností. Jsou efektní na pohled, ale současně jejich rozměry vypovídají o kvalitním genetickém základu a péči o zvěř, o kvalitní stravě na přirozených a rozlehlých pastvinách a v tomto případě i o odbornosti chovatelů v oboře.
„Je to potvrzení, že jsme schopni se o zvěř postarat. Znamená to určitou prestiž, že ten chov je světově nejkvalitnější,“ dodal Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice, pod který obora spadá.
Muflon, což je volně žijící příbuzný ovce domácí, žije v Česku nejen v oborách, ale i ve volné přírodě. Jeho původ je středomořský, původně žil na Korsice a Sardinii, v okolí Židlochovic se ale choval už od konce 16. století. Obora Termanec tu pak vznikla před čtyřiceti lety.