Článek
Za průhlednými záchody stojí architektonická společnost Shigeru Ban Architects. Ta přišla s vyřešením dvou zásadních problémů toalet v parku. Tím prvním je obava o čistotu. Průhlednost umožňuje lidem zjistit, v jakém je toaleta stavu, a to ještě před její návštěvou. Rovnou také vidí, zda je někdo uvnitř, což zabrání nechtěnému setkání s náhodným člověkem u záchodové mísy.
El arquitecto ganador del premio Pritzker Shigeru Ban ha diseñado dos baños públicos en Tokio con paredes de vidrio transparente que se vuelven opacas cuando están ocupadas. https://t.co/fChEgLZI47 pic.twitter.com/7fyltxtI9u
— 3rnesto (@erveza) August 19, 2020
Průhledné záchody v tokijském parku Haru-no-Ogawa ale lidem nabídnou překvapivě i soukromí. Pokud se totiž návštěvník zamkne, stěny se změní z průhledných na neprůhledné. Uvnitř jsou stěny ze zrcadel, což vytváří rovněž poměrně zvláštní pocit.
Jak poznamenali redaktoři serveru CNN, kteří toalety navštívili, lidé se občas zamknout zapomenou, což venku může způsobit lehké pozdvižení. Toalety jsou umístěny v parku na dvou místech a mají podle autorů bourat tabu o veřejných záchodech.
„Lidé v Japonsku žijí v představě, že veřejné toalety jsou temné, smrduté a děsivé. Abychom to vyvrátili, rozhodli jsme se ve spolupráci s vedením města zrenovovat 17 veřejných toalet v Tokiu,” uvedla organizace Nippon Foundation, která má na starosti zvelebování města.
Aktuálně bylo otevřeno celkem pět nových toalet včetně dvou průhledných. Na dalších se budou podílet jiná architektonická studia, která se zapojí do soutěže a uspějí.