Hlavní obsah

Utracenou lvici nahradila samice ze Švédska. V Ostravě sestavují vzácný chovný pár

Ostrava

Odchov lvů indických se v ostravské zoo zatím nedaří. Chovatelé se přitom o rozmnožení této vzácné kočkovité šelmy snaží od roku 2006. Nyní do zoo přicestovala ze Švédska samice lva indického, která se stane novou partnerkou dvanáctiletého samce, který o svou předešlou nápadnici přišel v březnu. Osmnáctiletá lvice musela být utracena ze zdravotních důvodů.

Foto: Zoo Ostrava

Ostravský samec lva indického se umí chovat k samicím.

Článek

„Ostravský samec je velmi klidný. Jde o sebevědomé zvíře, u kterého víme, že se umí správně chovat ke lvici. V minulosti měl možnost samice pářit, ale koťata se z těchto spojení nikdy nenarodila,“ sdělila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Dodala, že ostravský samec je geneticky velmi cenný.

Vloni v říjnu u něj proběhlo vyšetření, které potvrdilo, že je plodný. „V rámci toho mu bylo odebráno také sperma pro budoucí možné použití k umělému oplodnění. Příjezd mladé samice je tak velkým příslibem do budoucna,“ vysvětlila Nováková s tím, že jakmile si lvice zvykne na nové prostředí, tak se budou pokoušet o jejich spojení.

„Věříme, že se následně podaří i úspěšný odchov. Nechceme ale nic uspěchat,“ upozornil inspektor chovu Matěj Vrúbel. Doplnil, že samici nyní nechávají potřebný klid, aby se mohla dostatečně sžít s novým prostředím. Než se pětiletá lvice ze švédské Parken Zoo Eskilstuna v Ostravě zabydlí, bude dočasně uzavřen pavilon Indické šelmy a případně i bezprostřední okolí venkovních výběhů lvů.

Foto: archiv Parken Zoo Eskilstuna

Mladá samice lva indického přijela do Ostravy ze švédské zoo.

Foto: Zoo Ostrava

Příjezd lvice do ostravské zoo

Ve volné přírodě žije 670 jedinců

Lvi indičtí jsou v Evropě chováni v 39 institucích v počtu 115 zvířat. Populace ovšem významně stárne. „Proto také v rámci Evropského ex situ programu probíhají snahy o maximalizaci reprodukce, abychom o tyto kočkovité šelmy v Evropě nepřišli. Probíhá také screening plodnosti jednotlivých zvířat, což pomáhá při sestavování nových párů či skupin, u kterých je tak velká šance na úspěšné rozmnožení,“ podotkla ještě mluvčí ostravské zoo.

Lev indický je ohroženým poddruhem lva a zároveň jediným, který se vyskytuje na asijském kontinentě. Na rozdíl od afrických lvů žijí indičtí lvi v odlišném sociálním uspořádání: samci jsou často samotáři nebo vytvářejí volná společenství se dvěma či třemi samicemi, smečky tvoří lvice. Lví samci tak většinou i pravidelně loví. Proto také v zoologických zahradách nejlépe fungují páry, a ne početnější skupiny jako u jejich afrických příbuzných.

Foto: Zoo Ostrava

V březnu musela ostravská zoo ze zdravotních důvodů utratit osmnáctiletou lvici.

Dříve zasahoval areál rozšíření lva indického až do jihovýchodní Evropy (Řecko). Dnes se vyskytuje pouze v národním parku Gir a v jeho blízkém okolí v západoindickém státě Gudžarát. Ve volné přírodě žije už jen 670 lvů indických.

Výběr článků

Načítám