Článek
Šazai kaiken je japonský termín pro omluvnou tiskovou konferenci, na kterých se hřešící Japonci kají. Regionální televize ABC TV (Asahaki Broadcasting Corporation) odvysílala 15. června konferenci uspořádanou Vodohospodářským úřadem v Kóbe.
Šéfové úřadu se káli, že si jejich čtyřiašedesátiletý zaměstnanec během pracovní doby dovolil dojít si přes ulici pro oběd.
Jeho prohřešku si v březnu tohoto roku povšiml nadřízený a z muže nakonec vypadlo, že se podobného prohřešku od září 2017 do března letošního roku dopustil šestadvacetkrát. Celkem tak zaměstnanec státu ukrojil z pracovní doby nepovolených 72 minut.
ホントくだらない。こんなことで処分させられる世の中なんてクソでしかない。公務員に限らずだけど、仕事中というのは奴隷労働中なのか?生産性とか言い出す輩もクソ。仕事するのは人間なんだよ。無駄なことがあって当たり前だし、それを認めない社会は本当にクソ。https://t.co/1kXcxRu4en
— 荒川和久@「超ソロ社会」著者 (@wildriverpeace) 18. června 2018
Šílenost už i pro Japonce
„Takovýto skandál je nesmírně politováníhodný a rádi bychom vyjádřili naše nejupřímnější omluvy,“ zaznělo na svolané tiskové konferenci z úst zástupce úřadu. Přítomen byl i provinivší se úředník. Následovala úklona a informace, že dotyčný zaměstnanec byl na půl dne suspendován.
Tyto veřejné omluvy jsou pro japonskou kulturu nesmírně důležité. Význam při nich hraje nejen oznámení konkrétního potrestání, ale i volba slov, oblečení nebo dokonce délka omluvné řeči.
Je ale nutno dodat, že tohle už i sami Japonci považují za extrémní případ, který hraničí s bláznovstvím. „Uspořádat tuhle tiskovku stálo víc, než měl údajně promrhat on,“ zní jeden z umírněnějších komentářů na sociálních sítích.
Pracovní kultura Japonců je i tak pro jakoukoli jinou kulturu těžko představitelná. Téměř čtvrtina japonských zaměstnanců napracuje kolem 80 hodin přesčasů měsíčně, velice často neplacených. Na 12 procent pak stráví na přesčasech zhruba 100 hodin. K dispozici mají Japonci minimálně 20 dní dovolené, ale 35 procent z nich si ji nevybírá.