Článek
Podle něj jde zřejmě o pokusné zařízení a šedesátimetrový objekt je jakousi základnou z betonu, k níž byla ukotvena protiponorková síť, která měla sloužit ke zmatení signálů nepřátelských ponorek - tedy především ruských a britských, které byly na severu Evropy aktivní.
Autellus zdůraznil pro list Daily Mail, že nalezený objekt může být velice významným objevem. Navíc upozorňuje, že Britové budovali za války obdobná zařízení. Podle něj je houbovitý objekt na dně moře nejspíš zkonstruován z dvouplášťového betonu, k němuž byla natažena kovová síť sloužící k matení radarových signálů. Ta časem zerodovala a zůstaly po ní díry, na které upozornili potápěči z expedice Ocean X, kteří objekt vloni našli a nedávno se k němu dvakrát potopili.
Se závěry švédského experta souhlasí i člen expedice Open X, profesionální potápěč Stefan Hogeborn: „Je to dobrý kandidát pro rozřešení této záhady. Objekt leží přímo pod plavebními trasami. Známá nacistická anitiponorková zařízení nebyla nikde v oblasti tak masivní."
Autellus však zdůrazňuje, že oblast měla pro Třetí říši strategický význam. Tudy proudila do Německa kuličková ložiska pro jejich tanky, obrněné transportéry a nákladní automobily. Narušení jejich pravidelného přísunu by chod mašinérie během vrcholící 2. světové války mohlo vážně narušit. A ačkoli nacisté Balt kontrolovali, sovětským ponorkám se sem dařilo pronikat a v roce 1942 zničili 20 německých lodí. Němci proto v březnu 1943 instalovali v Baltu 55kilometrovou protiponorkovou síť ve Finském zálivu.
Otázkou nicméně zůstává, proč v okruhu 200 metrů přestávají potápěčům fungovat kamery a jiné elektronické přístroje.