Článek
Řecká policie informovala o nálezu přibližně dva tisíce let staré mramorové sochy, která byla nalezena mezi odpadky ve městě Soluň. Jednotka pro vyšetřování organizovaného zločinu uvedla, že sochu na policii v sobotu 19. ledna donesl dvaatřicetiletý muž, který ji v černém igelitovém pytli našel u popelnic. Podle prvního odhadu archeologů pochází bezhlavá soška z období helénismu v letech 323 až 32 před naším letopočtem.
Úřady také zveřejnily fotografii sošky, která je asi 80 centimetrů vysoká a 25 centimetrů široká. Vyšetřovací tým ji nyní převeze na laboratorní testy a pak ji předá památkové službě, která ji ohodnotí a uloží.
Estelle Strazdinsová z Australské národní univerzity uvedla, že styl, jakým je ztvárněna látka oděvu, naznačuje, že jde o sochu bohyně, uvedl web The Washington Post. Běžné ženy se v totiž v dané době zobrazovaly v těsnějších oděvech a jejich sochy nebývaly z mramoru, ale z terakoty, upřesnila australská odbornice klasických studií.
Vtipálci nalepili sochám v USA vykulené oči
„Skutečnost, že je z mramoru, ukazuje na to, že byla umístěna v chrámu. Vzhledem k velikosti však nepatřila k hlavním chrámovým sochám. Někdo ji pravděpodobně daroval božstvům jako poděkování nebo oběť v očekávání, že za to v budoucnu něco získá,“ dodala Estelle Strazdinsová.
Cestování časem
Nejde o jedinou sochu, která v poslední době přitáhla pozornost k antickým památkám. Jak napsal zpravodajský server Greek City Times, v posledních dnech se na internetu objevily nové teorie o cestování časem, které vyvolala socha ženy z doby asi tisíc let před naším letopočtem ve sbírkách Gettyho muzea v Los Angeles používající cosi, co vypadá jako laptop. Tento dojem ještě posilují dva otvory na boku dolní desky, které vypadají jako konektory.
Is this ancient Greek statue showing a laptop, proof of time travel?🤔📷 pic.twitter.com/0ZHpBW2yIx
— Greek City Times (@greekcitytimes) January 19, 2025
Podle Gettyho muzea je však vysvětlení méně fantastické. Předmět je podle odborníků schránka používaná při řeckých pohřebních obřadech. Socha tedy zobrazuje zesnulou ženu natahující se ke „schránce stínů“, kterou drží její pomocnice.
Není jasné, zda onou pomocnicí byla truchlící příbuzná, služka, nebo otrokyně, ale žena pravděpodobně byla z bohaté rodiny. Údajné porty na boku jsou pravděpodobně stopy po dávných opravách – možná kovových hřebech, které držely nyní už chybějící část mramoru.