Článek
Americký bulvární server Dirt, který se zabývá nemovitostmi známých osobností, přinesl minulý týden zprávu, že Cullorsová zakoupila se svou partnerkou Tanyou Khanovou, zakladatelkou pobočky Black Lives Matter Toronto, luxusní domek s rozsáhlou zahradou v kalifornském Topanga Canyon.
I can't understand the criticism aimed at BLM founder Patrisse Cullors for buying up a slew of luxury homes. Surely the...
Zveřejnil(a) Bill King dne Úterý 13. dubna 2021
Cullorsová, aktivistka a univerzitní pedagožka, spoluzaložila hnutí v roce 2013 a při několika příležitostech o sobě prohlásila, že se cítí marxistkou. Pro kritiky z řad hnutí BLM je zakoupení nemovitosti ukázkovým příkladem pokrytectví. Zejména v okamžiku, kdy není jasné, z čeho dům financovala.
Ostatní americké bulvární deníky pak též připomněly, že si již předtím koupila tři nemovitosti a za domy tak celkem utratila 3,2 milionu dolarů (70 milionů korun).
Bohatá marxistka, která ráda cituje Mao Ce-tunga
Aktivistka vydala v roce 2018 knihu o svém životě When They Call You a Terrorist: A Black Lives Matter Memoir (Když vás nazývají teroristou: Paměti Black Lives Matter), která se stala bestsellerem. Loni podepsala kontrakt se společností Warner, má navrhovat obsah pro filmové, televizní i streamovací služby.
Důvodem spekulací je ale nejasné rozdělování financí v hnutí BLM, které za loňský rok přiznalo dary ve výši 90 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Vůdci původně neorganizovaného hnutí odmítají způsob financování zveřejnit. Organizace Black Lives Matter Global Network (BLMGN), jež hnutí zastřešuje a financuje jednotlivé pobočky, však spekulace o tom, že by se Cullorsová obohacovala na úkor hnutí, odmítá.
Black Lives Matter navrhl Nor na Nobelovu cenu míru
„Patrisse je ředitelkou Black Lives Matter Global Network Foundation (nadace, která má na starosti rozdělování peněz pro jednotlivé pobočky hnutí – pozn. red.) a tuto práci vykonává jako dobrovolnice a neobdržela za ni žádnou finanční odměnu,“ uvedla v prohlášení BLMGN. Odměny jí byly vypláceny pouze za její předchozí činnost. „Obdržela celkem 120 tisíc dolarů od vzniku organizace v roce 2013 za to, že pracovala jako mluvčí a zapojovala se do politického vzdělávání. Po roce 2019 Patrisse již neobdržela žádnou odměnu,“ dodala BLMGN.
Někteří však vidí problém zejména v pokrytectví aktivistky, která s oblibou cituje Marxe, Lenina či Mao Ce-tunga. „Pokud chodí kolem a prohlašuje o sobě, že je socialistka, tak se člověk musí ptát, kolik ze svého jmění dala na dobročinné účely,“ posteskl si šéf hnutí BLM of Greater New York Hawk Newsome s tím, že je třeba její jmění prošetřit, protože tato kauza poškozuje celé hnutí.
Twitter smazal příspěvek kritikovi
Dalším důvodem kritiky pak je, že si Cullorsová vybrala pro svůj nový domov komunitu, která je z 88 procent bělošská a černoši představují pouze 1,8 procenta tamní populace.
„Měla spoustu možností, kde žít. A vybrala si jedno z nejběloštějších míst v Kalifornii. Teď bude mít kopu bílých policajtů a bílých lidí, na které si bude moci stěžovat,“ nebral si servítky konzervativec a bývalý sportovní komentátor Jason Whitlock.
Black reporter Jason Whitlock locked out of Twitter for criticizing Black Lives Matter founder's $1.4 million home purchase blasts big tech for making movement a 'sacred cow despite its financial grift' - https://t.co/MDq1iqkQnn pic.twitter.com/XyjVJM4ZcI
— BCNN1 (@bcnn1) April 13, 2021
Jeho příspěvek, ve kterém označil Cullorsovou za pokrytce, sociální síť Twitter smazala a zablokovala mu možnost přidávání dalších příspěvků. Ještě v pondělí byl podle Whitlocka jeho účet zablokován. „Řekli, že můj účet byl zablokován, protože jsem o někom odhalil osobní údaje,“ uvedl Whitlock.
Komentátor ale rozhodnutí sociální sítě, pro niž je dle jeho slov hnutí Black Lives Matter posvátná kráva, vítá. „Budu hrát Nelsona Mandelu v twitterovém žaláři,“ uvedl Whitlock s tím, že smazání jeho příspěvku na kauzu vrhlo přesně to světlo, které komentátor chtěl.