Článek
V pondělí poslanci schválili klíčový ze 17 článků novely příslušné normy. Změna je velmi kontroverzní a protestují proti ní nejen ochránci zvířat, ale i opozice.
Novela podle agentury AFP také předpokládá, že úřady budou moci utrácet psy s „negativním nekontrolovatelným chováním nebo nevyléčitelnou nemocí“. „Náš lid si přeje bezpečné ulice,“ prohlásil Erdogan, jehož strana má se spojenci ve sněmovně absolutní většinu a přijetí nové úpravy jako celku je tak velmi pravděpodobné.
Fight over stray dogs moves to Turkish Parliament's General Assemblyhttps://t.co/PVd7mtYK94
— Daily Sabah (@DailySabah) July 28, 2024
Vláda nové nařízení hájí nárůstem počtu útoků toulavých psů a případů vztekliny. Podle Erdogana žijí po celém Turecku čtyři miliony takových zvířat.
Toulavý pes v Indii roztrhal tři hodiny starého novorozence
Opozice, která vede městská zastupitelstva v Ankaře a Istanbulu, ale prohlásila, že se zákonem řídit nebude, jestliže bude schválen. Starostům, jež budou normu bojkotovat, pohrozila vláda vězením, napsal list Libération.
V neděli opoziční poslanci protestovali v parlamentu proti vládnímu záměru tím, že si nasadili bílé rukavice namočené v červené barvě symbolizující krev. „V této zemi je velmi těžké žít jak pro lidi, tak pro zvířata,“ prohlásil Deniz Yücel, mluvčí opoziční Republikánské lidové strany (CHP).
Ruling AK Party Deputy Group Chairman’s gestures towards opposition benches while mentioning “stray dogs” caused a stir in Turkish Parliament as;
— Türkiye Today (@turkiyetodaycom) July 28, 2024
◾️Tensions rise in the Turkish Parliament
◾️Debate over stray animals intensify pic.twitter.com/Xf1uK4PtnF
„Kastrujte, očkujte, ale udržujte naživu,“ skandovali demonstranti minulý týden před budovou sněmovny.
Účastníci parlamentní debaty připomněli, že kampaň proti toulavým psům už svého času vedla Osmanská říše. V roce 1910 byly v Istanbulu odchyceny desítky tisíc těchto zvířat a převezeny na opuštěný „prokletý ostrov“ v Marmarském moři. Tam se psi navzájem hlady požrali nebo zemřeli hlady a žízní.