Článek
Video finiše závodu ukazuje doběh Hea, Roberta Ketera a Willyho Mnangata z Keni a Dejeneho Hailua z Etiopie, při němž Heovi jeden z trojce zdánlivě ukazuje směrem k cíli a následně jej gestem popohání kupředu. Trojice afrických atletů posléze zpomalila a držela se těsně za Číňanem.
4月14日,北京半程马拉松比赛现场疑似出现假赛,引发大众质疑。视频中,比赛最后几百米,中国选手何杰原本落后,但3位外籍运动员中有人回头摆手疑似示意何杰反超,又示意队友减速。最终,何杰在默契中完成反超,以一秒优势夺冠。
— 李老师不是你老师 (@whyyoutouzhele) April 14, 2024
这一戏剧性画面引发大众质疑。… pic.twitter.com/dRWxbBcIhB
Výsledek byl následně kritizován některými uživateli čínských sociálních médií, což dle BBC vedlo ke spuštění vyšetřování. „Veřejnosti oznámíme výsledky, až budou dostupné,“ uvedl mluvčí pekingské sportovní asociace, jež incident vyšetřuje.
K závodu se vyjádřila i čínská sportovní značka Xstep, která závod sponzorovala a zároveň má s Heem uzavřenou smlouvu. „Situace se stále potvrzuje a ověřuje několika stranami. Další informace budou sděleny co nejdříve,“ řekl mluvčí společnosti místním médiím.
Nepál rozjel jarní úklid Everestu. Nejvyšší horu zbaví odpadu i mrtvol
Pětadvacetiletý He si pro zlato doběhl i v maratonu na loňských Asijských hrách pořádaných v Chang-čou. V maratonu je též čínským rekordmanem. K závodu v Pekingu se nevyjádřil.
Keňský běžec Willy Mnangat podle South China Morning Post přiznal, že Číňana nechal zvítězit, protože je to jeho kamarád. Později vyjádření změnil a řekl, že He si ho najal jako vodiče, který mu má udávat tempo, a nebyl tam jako skutečný soutěžící. Sám prý nechápe, proč ho organizátoři jako závodníka vedli a dali mu startovní číslo.
„Toto je bezpochyby nejtrapnější titul He Jieho kariéry,“ napsal o závodě jeden z uživatelů čínské sociální sítě Weibo, přičemž jeho příspěvek dostal přes tisíc „lajků“. „S tak velkým organizátorem a tak známým závodem to opravdu strká sportovní chování ostudně k zemi,“ uvedl další.