Hlavní obsah

Téměř pětiměsíční ostravské mládě kriticky ohroženého šimpanze se už batolí

Mláďat kriticky ohrožených šimpanzů se v Evropě se rodí méně než dvacet ročně. Vloni 21. srpna se to podařilo v ostravské zoo, kde šestnáctiletá matka prvorodička přivedla na svět samečka. Pracovníci zoo ale nevěděli, zda matka péči o svého prvního potomka zvládne. Zatím je vše v pořádku a mládě krásně prospívá.

Zoo OstravaVideo: Enrico Gombala

Článek

„Nejmladší člen ostravské skupiny šimpanzů hornoguinejských je stále v péči své matky, která ho kojí a nosí. Mateřské mléko je pořád hlavní složkou jeho potravy, pomalu ale začíná ochutnávat i pevnou stravu dospělých. Zatím olizuje šťávu z ovoce,“ vylíčila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Dodala, že ve věku tří měsíců se sameček začal batolit a učit chodit. „Teď už se stále častěji odvažuje vzdálit se od matky a třeba zkouší šplhat po pletivu. Kontaktuje se i s ostatními členy skupiny, nejvíce se starším mládětem, samečkem narozeným v únoru 2020,“ popisovala dále mluvčí.

Foto: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Téměř pětiměsíční sameček s matkou

Jeho matka byla do Ostravy dovezena v roce 2019 z dánské Zoo Aalborg. Jedná se o její první mládě. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého zoo získala na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

Samice se vzorně stará

„Jelikož nemají primáti péči o mláďata vrozenou, byli chovatelé zpočátku napjati, jak si povede. Samice ale svou rodičovskou premiéru zvládá velmi dobře, o svého potomka se vzorně stará. Úročí tak zkušenosti, které získala pozorováním jiných samic při odchovu mláďat,“ vysvětlovala Nováková.

Ostravská skupina šimpanzů hornoguinejských čítá celkem devět členů. Tvoří ji dva dospělí samci, pět samic a dvě mláďata. Kromě téměř pětiměsíčního samečka je to další sameček narozený v únoru 2020.

„Byl to v roce 2020 velký úspěch. Podařilo se to po dlouhých deseti letech,“ připomněla ostravská poradkyně pro chov šimpanzů v Evropě Jana Pluháčková s tím, že v Ostravě se chovají šimpanzi od roku 1965 s dlouhou přestávkou mezi roky 1979 a 1993.

Foto: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Ostravské šimpanzí mládě

V roce 2020 byla Zoo Ostrava pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií vedením Evropského ex situ programu pro šimpanze.

Náplní této práce je vedení plemenné knihy, vydávání doporučení pro přesuny zvířat za účelem udržení genetické variability a životaschopnosti populace v lidské péči a konzultace a poradenství pro všechny chovatele daného druhu v Evropě, kterých je v případě šimpanzů okolo 140.

V Evropě jich žije asi 250

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky.

Foto: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Ostravské šimpanzí mládě už se batolí

V několika zemích byl již vyhuben. Jde o Benin, Burkina-Faso a Togo. Hlavními příčinami ohrožení jsou degradace jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem.

Divoká populace je fragmentovaná, její početnost je odhadovaná na 18 až 65 tisíc jedinců. V rámci Evropy žije v lidské péči jen přibližně 250 těchto zvířat.

V Plzni se narodilo mládě šimpanze, rodiče patří do extrémně ohroženého poddruhu

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám