Článek
Kosterní pozůstatky dívky našli archeologové v řecké jeskyni Theopatra v roce 1993. Dívku pojmenovali Avgi, protože žila v období 7000 let před naším letopočtem a tato doba je považována za úsvit lidské civilizace.
O tom, jak Avgi žila a jak zemřela, se nejspíš už nic nedozvíme. Díky odborníkům, kterým se podařilo zrekonstruovat její obličej, alespoň víme, jak mladá žena vypadala.
Na složité rekonstrukci se podílel tým specialistů v čele s ortodontistou Manolisem Papagrigorakisem a švédským archeologem a sochařem Oskarem Nilssonem, který se právě na rekonstrukce takovéhoto typu specializuje. V týmu pak dále působili radiolog, neurolog či patolog.
#Greece “Avgi”, the girl that lived 9,000 years ago: Greek and Swedish scientists reconstruct her face https://t.co/GOvI7S1ebx #archaeology #TheopetraCave pic.twitter.com/Jmrwfy4Slp
— Keep Talking Greece (@keeptalkingGR) 20. ledna 2018
Pravěká mladá žena Avgi
Podle zubů určil Papagrigorakis stáří dívky zhruba na osmnáct let. „Plus minus rok,“ uvedl v pátek ortodontista s tím, že je zajímavé, že podle kostí bylo dívce pouze patnáct.
Samotné rekonstrukci předcházelo pečlivé naskenování lebky. Její identická kopie pak byla vytištěna pomocí 3D tiskárny. „Na kopii jsme nalepili kolíky, které udávaly tloušťku svalů a některé anatomické rysy obličeje,“ uvedl Nilsson. Díky tomu pak mohl na lebku „nabalovat“ jednotlivé svaly.
Stejná jako my, jen mužnější
Zatímco velikost a tvar svalů z lebky zjistit lze, u dalších částí obličeje musel tým postupovat jinak. Vlasy, barvu kůže a očí museli vědci odvodit podle populačních znaků lidí obývajících danou oblast.
Výsledkem je tvář, která se současným lidem až neuvěřitelně podobá. Snad má jen o něco mužnější rysy. „Obecně lze říci, že dnes jak muži, tak ženy vypadají méně maskulinně,“ dodal Nilsson, který podobným způsobem zrekonstruoval už několik pravěkých tváří.
Face to face with a 9000-year-old girl; "team #Myrtis" (pictured) proceeds with reconstructing the face of a second ancient girl whom they call Avgi, #research, #archaeology, https://t.co/GrTaMn1srq pic.twitter.com/Ccd81UI3b1
— Archaeology & Arts (@archaiologia_en) 12. ledna 2018
Podoba antické dívky Myrtis
Spolu s Papagrigorakisem pak švédský vědec v roce 2010 spolupracoval na vytvoření podobizny jedenáctileté dívky Myrtis, která žila okolo roku 430 před naším letopočtem v Aténách.