Článek
Při narození vážil 36 kilogramů. Pokud vydrží příznivé počasí, mohli by jej návštěvníci zoo vidět ve výběhu příští týden, řekla v pátek mluvčí zoo Zuzana Boučková.
Mládě je nosorožec dvourohý černý východního poddruhu, který je v přírodě ohrožen vyhynutím.
„Jeho jedinou výživou je zatím mateřské mléko od matky,“ řekla mluvčí. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili dvorští nosorožci. Nosorožců černých v přírodě žije posledních zhruba 900.
Za poslední rok jde o třetí mládě nosorožce tohoto druhu narozené ve Dvoře Králové. Loni 4. března se narodil sameček, který dostal jméno Kyjev, a to na počest Ukrajiny bránící se ruské agresi. Loni v prosinci se narodila samice.
Mláďata narozená loni žijí od narození v místech, kde je lidé nevidí. „Nosorožci jsou teritoriální zvířata a nelze je jednoduše stěhovat z místa na místo,“ uvedla mluvčí.
Dvorský safari park patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. Podle dvorských chovatelů tvoří tři mláďata nosorožců černých polovinu všech narozených zvířat tohoto druhu v zoologických zahradách na celém světě v posledním roce.
Safari park nyní chová 21 nosorožců, z nichž 15 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je nosorožců jižních bílých.
Základ chovu nosorožců ve Dvoře Králové byl položen před 50 lety. Zvířata z afrických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner.
První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976. Zatím se v zoo narodilo asi 60 nosorožců různých druhů.