Článek
Kromě zlínského mláděte putuje do bulharského pohoří Stara Planina i další dravec stejného druhu, avšak z ostravské zoo, která rovněž zajišťuje odvoz obou zvířat na Balkán.
Do projektu obnovy populace supů v Bulharsku se zlínská zoo zapojila před deseti lety. Dosud do přírody vypustila čtrnáct supů, některé z nich i do Španělska.
Zoo Zlín dodnes odchovala pět supů hnědých, ve volné přírodě začne létat první z nich. „Pták se vylíhl 13. dubna tady u nás v líhni a teď váží 7,2 kilogramu. Je plně opeřený a připravený na vypuštění do volné přírody. Jde o naplnění smyslu zoologických zahrad. Že naše práce má opravdu smysl. Nejen, že zvířata přibližujeme a ukazujeme lidem, ale také děláme ochranářskou činnost,“ sdělil novinářům zoolog Václav Štraub.
Po převezení do Bulharska zoologové supa spolu s dalšími jedinci z jiných zahrad umístí do adaptační voliéry ve městě Sliven. „Až zhruba po čtyřech týdnech bude vypuštěn do volné přírody. Ptáci jsou označení tak, aby je ochránci mohli pozorovat a mohli si je jasně značit,“ doplnil Štraub.
Supi se vrací na Balkán
Úbytek supů na Balkáně v minulosti způsobily společenské změny, kdy z hor odcházeli pastýři a ubývalo ovcí, jejichž zdechliny tvořily stěžejní část potravy supů. Riziko pro ptáky představuje také používání jedů a odstřel. Bulharští ochranáři získávají supy také ze Španělska nebo Německa, z českých zoo spolupracují kromě zlínské a ostravské zahrady také se zoo v Praze.
Supi patří k neohroženějším druhům ptáků na světě. Sup hnědý pak mezi největší z nich. Vyskytuje se v Evropě, Asii a částečně i v severní Africe. Jedinci se dožívají 60 až 70 let. Zlínská zahrada patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku.
Letos plánuje do přírody v Bulharsku vypustit ještě jednoho supa mrchožravého a dva supy bělohlavé. V současné době zlínská zoo chová sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté.