Článek
Přijímací zkoušky na vysoké školy jsou v Jižní Koreji, podobně jako například v Číně, velmi vážnou a prestižní záležitostí. Všichni středoškoláci se totiž snaží dostat na ty nejlepší vysoké školy a k tomu je potřeba ve standardizovaných přijímačkách získat co nejlepší hodnocení.
Celý proces zkoušek trvá dohromady osm hodin a je rozdělen na několik časově přesně vymezených segmentů. Jenže během zkoušek na střední škole Kyungdong loni v listopadu ukončil dohlížitel jednu část omylem o minutu a půl dříve.
Na chybu se záhy přišlo, a tak studenti dostali oněch 90 sekund k dispozici během obědové pauzy. Podle webu Business Insider však mohli pouze doplnit chybějící odpovědi, ale žádné již nesměli opravovat.
Čínský milionář neuspěl u přijímacích zkoušek na univerzitu ani na 27. pokus
S tím se ovšem nechce smířit 39 studentů, kteří tvrdí, že je celé toto nedorozumění značně rozrušilo a znemožnilo jim dosáhnout lepších výsledků. Někteří dokonce situaci nezvládli natolik, že od zkoušek odešli.
Výsledkem je žaloba podaná na jihokorejskou vládu, která centrální přijímací proces zajišťuje. Každý z dotčených studentů pak požaduje finanční odškodnění v přepočtu ve výši zhruba 340 tisíc korun.
Policejní eskorta
Může se to zdát přehnané, ale jen to potvrzuje, jaký význam přijímací zkoušky na vysoké školy v Jižní Koreji mají. Business Insider podotýká, že jde o prakticky nejvýznamnější událost v dosavadních životech mladých Jihokorejců.
Podobně jako v dalších zemích východní Asie je totiž jihokorejská společnost vysoce konkurenční, a právě přijímačky na vysokou školu tak mohou již v poměrně mladém věku předznamenat, jak úspěšní budou studenti ve zbytku života.
Někteří studenti dokonce přijímací zkoušky absolvují několikrát, aby dosáhli výsledku, který jim zajistí studium na vysněné a zpravidla značně prestižní univerzitě. A snaží se i samotná jihokorejská vláda, když zavádí různá opatření, která mají uchazečům o vysokoškolské studium co nejvíce vyjít vstříc.
Jedno z nich například pamatuje i na eventualitu, že se student cestou k testům zdrží kvůli husté dopravě. V takovém případě má možnost požádat o policejní doprovod, s jehož pomocí se na místo konání zkoušek dostaví včas.