Článek
Poslední výzkum na stejné téma ukazoval, že vysoký příjem ovlivňuje spokojenost lidí jen do určité výše. Z nové studie však plyne, že pocity štěstí a spokojenosti nadále rostou se zvyšujícím se příjmem a že limit v podstatě neexistuje.
Profesor Matthew Killingsworth z University of Pennsylvania zkoumal tuto spojitost u 33 391 zaměstnaných Američanů a analyzoval od nich se svým týmem celkem 1 725 994 reportů ohledně jejich spokojenosti.
V náhodné chvíli v průběhu času dostávali účastníci prostřednictvím mobilních telefonů zprávu: „Jak se cítíte právě teď?” Jejich odpovědi nakonec vědecký tým vyhodnotil a výsledky jasně ukázaly, že spokojenost osob lineárně rostla společně s příjmem domácnosti. A rostla i přes vědci dříve zmíněný limit příjmu.
Časté cestování činí lidi šťastnějšími, uvádí studie
„Dřívější výzkum zjistil, že pocity spokojenosti se nezvyšují poté, co má domácnost příjmy přes 135 000 korun měsíčně. Právě toto zjištění bylo od své publikace ve studii centrem zájmu mnoha vědců, ale i veřejnosti. Bylo však založené na vzorku dat, který zjišťoval spokojenost, která mohla i nemusela indikovat také aktuální emoční prožitky,” uvedl Killingsworth ve studii publikované v PNAS.
Více kontroly nad vlastním životem
I proto se vědec rozhodl udělat studii založenou na obrovském vzorku osob a hlášení. Ta jasně ukázala, že pocity spokojenosti stoupaly lineárně se zaznamenaným příjmem, ekvivalentně pod i nad dříve zmíněnou finanční hranicí.
Pět věcí, které potřebují ženy od svých mužů každý den
Výsledek tak naznačil, že ti s vysokými příjmy mohou stále pomýšlet na spokojenější život. Ač není důvod této souvislosti zcela jasný, vědci se domnívají, že vyšší příjem dodává lidem větší pocit kontroly nad vlastními životy, což je potažmo činí šťastnějšími.
„Ač může existovat nějaký limit, na kterém peníze ztratí svou schopnost vylepšovat pocit spokojenosti člověka, současné výsledky ukazují, že může ležet výše, než se dříve předpokládalo,” dodal Killingsworth.