Článek
Takzvané sběratelské karetní hry jsou již řadu let populární po celém světě. K těm nejznámějším se z těch západních řadí Magic: The Gathering a mnoho příznivců měl i World of Warcraft. V Japonsku mají spoustu fanoušků pokémoni a globálně známým se stalo také třeba Yu-Gi-Oh! Ve zhruba desetitisícovém městečku Kawara na severu ostrova Kjúšú se však zrodil nový lokální fenomén.
Jmenuje se Odžisan TCG (trading card game) a k sehnání není nikde jinde než v Kawaře. Slovo v překladu znamená strýček nebo muž středního věku a přesně vystihuje „monstra“, která se na kartičkách vyskytují. Jde totiž o starší muže z Kawary.
Záměrem autorky Eri Mijaharové bylo posílit vztahy mezi generacemi a původně šlo jen o sběratelskou záležitost, podobně jako například u kartiček s hokejisty apod., ale místní děti se brzy začaly trumfovat, kdo má odžisana s lepšími statistikami.
Došlo tedy k jistým modifikacím a vytvořila se pravidla, aby se i s těmito kartičkami dalo skutečně hrát. Na rozdíl od jiných podobných her však není účelem svými kartami „zabít“ karty soupeře, ale zjednodušeně řečeno jde spíše o to soupeřovu sestavu takříkajíc přechytračit, vysvětlil web Tokyo Weekender.
Kartičky na první pohled vypadají jako typická sběratelská hra, kdy jsou obrázky mužů doplněny například speciálními útoky, statistikami a samozřejmě nesmí chybět ani přírodní elementy.
Anybody got Ojisan TCG break spots open? Looking for a shiny Mr. Fujii. https://t.co/VCspWnRb3l pic.twitter.com/n2m1PFFx43
— kingdome ghost (@KingdomeGhost) April 4, 2025
Například karta, jejíž název by se dal přeložit jako protipožární stěna, má samozřejmě ohnivý atribut a zobrazuje čtyřiasedmdesátiletého pana Hondu, jenž v minulosti velel místním hasičům. Na kartičce pak umí speciální techniku Super Guard, která navzdory názvu dokáže způsobit i citelné poškození.
Jako další příklad Tokyo Weekender uvádí pana Takešitu, jenž je ve městě známý jako dlouholetý výrobce nudlí soba a ve svých jednaosmdesáti letech tam již má doslova status legendy. Humorný nadhled celé hry pak potvrzuje například karta plazmový vodič (nepřekvapivě elektrická), přičemž specialitou muže na obrázku je podle popisku schopnost bezchybně opravit jakýkoliv elektrický spotřebič.
Nejoblíbenější je však osmašedesátiletý pan Fudžii, jenž pracoval u vězeňské správy a nyní se na chodu Kawary podílí jako dobrovolník. Když jej místní děti někde potkají, dokonce jej prosí o autogram. „Vůbec by mě nenapadlo, že někdy budu v karetní hře, natož abych měl fanoušky,“ popsal s úsměvem pan Fudžii šok z náhlé popularity.
Záměr vyšel na jedničku
Stejně jako v jiných sběratelských karetních hrách jsou i zde některé kartičky vzácnější než jiné. To však není dáno statistikami, ale tím, jak aktivně se daný muž angažuje v různých akcích prospěšných pro město a jeho obyvatele.
„Chtěli jsme posílit vztah dětí a starších generací. Žije tu tolik úžasných lidí a přišlo mi škoda, že o nich nikdo neví,“ popsala svou motivaci k vytvoření hry její autorka Eri Mijaharová. A záměr vyšel na jedničku, když děti začaly navštěvovat různé místní akce a zapojovat se do dobrovolných činností, jen aby nich mohly setkat se svými hrdiny z kartiček.
V současnosti hra obsahuje 47 karet, z toho 28 je hrdinských, tedy s místními muži. Zatím se všechny vyrábějí ručně a dají se sehnat pouze v místním komunitním centru. A dá se předpokládat, že to tak ještě nějakou dobu zůstane. Je o ně totiž obrovský zájem, takže často jsou vyprodané.
A pro úplnost: balíček se třemi kartičkami stojí 100 japonských jenů (přibližně 16 korun), zatímco za soubor šesti karet včetně jedné vzácné dají kawarské děti 500 jenů (zhruba 80 korun).