Hlavní obsah

Španělští vojáci si úředně mění pohlaví, aby dosáhli na benefity pro ženy

Muži, kteří slouží ve španělské armádě a u policie, si začali úředně měnit pohlaví na ženské, aby dosáhli na výhody určené pouze ženám. Jde například o lepší ubytování, vyšší platy, ale i mimopracovní záležitosti.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Španělská vláda zavedla v roce 2022 zákon o sebeidentifikaci, který proces změny pohlaví zjednodušuje víceméně na pouze úřední úkon. Od té doby se pouze ve městě Ceuta, což je malé španělské území na severu Afriky, ze 41 mužů staly oficiálně ženy. V celých 37 případech pak jde o osoby pracující v armádě nebo u policie.

Situace je o to podivnější, že „nové ženy“ ani nemají povinnost si třeba změnit jméno, ostatně to se údajně stalo pouze ve čtyřech případech, uvedl web The Telegraph s odvoláním na španělský deník El Español.

Jedním z nich byl i armádní desátník Roberto Perdigones, jenž se jako žena zaregistroval loni, přičemž navenek se nezměnilo vůbec nic, protože dnes již desátnice si ponechala stejné jméno a mimo jiné například nosí plnovous.

Roberto Perdigones

„Navenek se cítím jako heterosexuální muž, ale uvnitř jsem lesba. A právě to druhé se počítá,“ tvrdí desátnice Perdigones. Sama však přiznává, že úřední změna pohlaví s sebou nese i nemalé benefity, a nezastírá, že pobídkou k tomuto kroku byla takzvaná pozitivní diskriminace.

„Bylo mi řečeno, že po změně pohlaví budu mít vyšší důchod, protože ženy dostávají více jako kompenzaci genderové nerovnosti,“ vysvětlila. A doplnila, že má nyní o 15 procent vyšší plat, protože zatímco dříve byla otec, nyní je z ní matka. V souvislosti s tím pak také doufá, že bude mít u soudu větší šanci získat do péče svého šestnáctiletého syna.

„Dokonce mám v kasárnách vlastní pokoj s koupelnou. Jako žena totiž nemohu být s muži,“ pochvaluje si desátnice Roberto Perdigones další výhodu. A hned dodává, že by s muži stejné prostory sdílet ani nechtěla, a to zejména z úcty k biologickým ženám.

Pouze úřední formalita

The Telegraph pak připomíná, že změna pohlaví je ve Španělsku podle aktuálně platného zákona v podstatě pouze formálním úředním úkonem, k němuž nejsou potřeba žádné psychologické, lékařské ani jiné posudky. Učinit tak mohou dokonce i děti starší než 12 let, ale je k tomu potřeba rozhodnutí soudu. U 14letých a 15letých pak stačí souhlas rodičů.

A přestože formální změna pohlaví u vojáků a policistů působí přinejmenším úsměvně, ve skutečnosti to může být nečekaně objevená cesta, jak dosáhnout cíle, jenž si v minulosti Španělsko stanovilo, a sice zvýšit podíl žen v armádě a u policie na 40 procent.

Deník El Español vedle toho uvedl, že případy změn pohlaví se mezitím objevily i u španělského četnictva. Nejmenovaný zdroj z jeho řad však prý listu sdělil, že mnozí příslušníci k tomuto kroku přistupují proto, aby vyjádřili nesouhlas s novými španělskými progresivistickými zákony.

Dárce krve nesdělil, zda je těhotný. Odmítli ho

Koktejl

Výběr článků

Načítám