Hlavní obsah

Soud upřel belgickému princi sociální zabezpečení

3:44
3:44

Poslechněte si tento článek

Belgický princ Laurent neuspěl v soudním procesu, v němž požadoval přiznání sociálního zabezpečení, jaké mají všichni občané jeho země. Soud však uznal, že belgické zákony mají v tomto ohledu jisté mezery.

Foto: imago stock&people / Didier Lebrun, ČTK

Belgický princ Laurent s chotí Claire

Článek

V Belgii došlo k zajímavému soudnímu procesu, v němž belgický princ Laurent, mladší bratr současného krále Filipa, požadoval přiznání sociálních dávek, respektive sociálního zabezpečení nad rámec jeho platu, který pobírá coby člen královské rodiny. Argumentuje tím, že je pracujícím občanem Belgie.

Podle webu BBC Laurent loni od státu dostal 388 tisíc eur (přes 9,8 milionu korun), ale je přesvědčen, že jeho práce jej opravňuje ke stejným sociálním benefitům, jaké mají všichni ostatní obyvatelé Belgie. Prací se v tomto případě myslí všemožné povinnosti plynoucí z podstaty jeho společenského postavení. Také již zhruba deset let vede charitativní organizaci zabývající se ochranou zvířat.

Jeho právník Olivier Rijckaert upřesnil, že většina princových peněz padne na plat jeho asistenta a různé cestovní výdaje, takže mu měsíčně zbývá kolem pěti tisíc eur (zhruba 127 tisíc korun), což je v Belgii průměrný plat vyššího manažera. Jenže princ k tomu nemá žádné sociální benefity, jako je například proplacení některých léčebných výloh.

Oba zároveň zdůrazňují, že v tomto případu jde v prvé řadě o princip, a ne o samotné peníze, ačkoliv jednašedesátiletý Laurent připouští, že má na zřeteli i svou rodinu, protože ta po jeho smrti bude pobírat nižší částku, než v současnosti dostává on sám.

Migrant ze zakládající rodiny

Sociální zabezpečení je podle Rijckaerta „belgickým zákonem přiznáno všem obyvatelům, od nejchudších po nejbohatší“. Sám princ k tomu pak dodává, že když do jeho země přijde migrant, stačí mu se zaregistrovat a může požívat belgických sociálních výhod. Sám sebe pak Laurent také označuje za migranta, jen s tím rozdílem, že jeho rodina před zhruba dvěma stovkami let založila současný stát.

Soud v Bruselu ovšem nakonec Laurentově žádosti nevyhověl s odůvodněním, že podle současné legislativy nelze prince považovat ani za osobu samostatně výdělečně činnou, ani za zaměstnance.

Soudce však zároveň uznal, že belgické zákony mají v této oblasti přece jen jisté mezery, a vyzval k jejich úpravě. Mimo jiné se totiž s princem a jeho právníkem shodl na tom, že by člen královské rodiny měl mít nárok alespoň na důchod.

Prokletý princ

A přestože se na první pohled může zdát úsměvné, když princ žádá o „sociální dávky“, Laurentova logika dává smysl. Nicméně ani tak se v médiích nevyhnul připomínkám toho, že je v Belgii označován jako prince maudit, tedy prokletý princ.

A nutno uznat, že asi ne úplně neprávem, protože má na svém kontě nemálo různých přešlapů či „afér“. BBC připomíná mimo jiné kauzu z roku 2018, kdy se bez svolení federální vlády objevil v námořní uniformě na recepci na čínském velvyslanectví.

Vedle toho se také například zúčastnil několika akcí v Libyi v době, kdy tam byl ještě u moci diktátor Muammar Kaddáfí. Z takříkajíc drobnějších prohřešků se pak připomíná zejména několik pokut, které mu policisté vypsali za vysokou rychlost při řízení auta.

Výběr článků

Načítám