Článek
Současný majitel, jenž si přeje zůstat v anonymitě, koupil malou porcelánovou sošku na bleším trhu v hrabství Gloucestershire již v polovině devadesátých let a stála ho tehdy pouhé dvě libry (při dnešním kurzu zhruba 55 korun).
Nyní ji dává do dražby, přičemž odborné odhady hovoří o prodejní ceně 20 až 30 tisíc liber (542 až 813 tisíc korun). Soška spícího dítěte je totiž stará zhruba 280 let a je unikátním kusem z raného období výroby porcelánu ve Anglii.
Podle Charlese Hansona z aukční síně Hanson Holloway's Ross Auctions jde o svatý grál pro všechny sběratele anglického porcelánu z poloviny 18. století. Podle něj soška vznikla v porcelánce v Chelsea a pravděpodobně pochází z roku 1746.
„Je to nejhezčí a nejvzácnější anglická figurka, chce ji získat mnoho lidí,“ naznačuje ve vyjádření pro britská média dražitel Hanson, že na aukci o ni bude velký zájem.
Miliardář prodal v aukci luxusní kabelky za téměř 71 milionů
Dodává, že vzhled zhruba patnácticentimetrového kousku byl podle všeho ovlivněn tvorbou Johna Michaela Rysbracka, významného anglického sochaře 18. století. A zároveň připouští, že návrh mohl vzniknout i na základě modelu zaslaného z Francie, kde továrna Sèvres v Hauts-de-Seine ve 40. letech 17. století rovněž vyráběla podobné předměty.
Porcelánka v Chelsea vznikla právě v polovině 40. let 18. století a jako první se začala orientovat na luxusní předměty. Nejprve vyráběla džbánky a postupně stále více i sošky.
Nákup nebyl náhodný
Podle dražitele Charlese Hansona však současný majitel sošku nekoupil úplně náhodně, ale měl tušení, že by mohlo jít o něco významného. „Člověk, který si tuto sošku koupil, se v porcelánu vyzná, a měl tedy podezření, že před ním leží něco drahého.“
Proto také měl sošku tak dlouho doma. „Kupující věděl, že tento předmět má potenciál přinést vysoké finanční zhodnocení,“ doplňuje Hanson a sám již vyhlíží aukci, která se bude konat 4. března.