Článek
Strážci nově zveřejnili unikátní pětiminutové časosběrné video, na němž lze sledovat dění v hnízdě od března až do počátku června, tedy od vylíhnutí sokolíků až po jejich odlet. „Je důkazem toho, že mláďata mohou přežít, i když přijdou na svět přímo na rušné turistické stezce. Chce to jen větší pochopení veřejnosti,“ řekl Novinkám ornitolog René Bedan.
Sokoli se v roce 2016 po půl století vrátili do chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku. Šlo o přírodovědnou senzaci a ani odborníci netušili, zda v ní zůstanou natrvalo. Podařilo se. Jeden z párů se zabydlel ve veřejnosti nedostupném koutě rezervace Vývěry Punkvy, druhý naopak na skalní stěně nad veřejností hojně navštěvovanou jeskyní Býčí skála.
Sokoli jsou plaší a na péči o mláďata potřebují naprostý klid. Šance na úspěšný odchov nejsou velké. Rodiče mohou kvůli hluku mláďata opustit, což pro ně znamená smrt. Vznikly proto sokolí hlídky, strážcům přírody pomohli ornitologové a speleologové. Odchovy se na Býčí skále dařily, jenže pár sokolů si letos postavil hnízdo přímo nad vstupem do jeskyně Jáchymky.
Jeskyně je průchozí a leží přímo na turistické stezce. Aby lidé nechodili přímo pod hnízdem, bylo nutné stezku uzavřít. Dvanáct strážců se pak střídalo jako vojáci na hlídce při dohledu nad tím, aby pásky zabraňující vstupu nikdo nepřecházel. Ne vždy se to ale podařilo.
Křik v jeskyni, neukáznění cyklisté
„Řešili jsme nejméně třicet porušení zákazu vstupu do vyznačeného prostoru, a to buď do jeskyně, nebo přímo do blízkosti hnízda. Někteří dokonce testovali ozvěnu v jeskyni tím, že v ní křičeli. Pro sokoly už není nic horšího,“ řekl Novinkám tvůrce videa Radovan Mezera.
Na některé turisty nezabraly výstražné pásky ani cedulky jasně informující o zákazu vstupu na stezku a vznikly i bouřlivé diskuze. Řešily se i spory s neukázněnými cyklisty, kteří chtěli za každou cenu projet přímo pod hnízdem. „Někteří zákaz považují za buzeraci, naštěstí většina lidí opatření chápe. Pokuty jsme nedávali. Raději vše vysvětlujeme,“ uvedl Mezera. Odměnou pro ukázněné výletníky je pohled do hnízda přes dalekohled, jímž je každá hlídka vybavena.
Nikdo si netroufá odhadnout, zda se sokolí pár na jaře vrátí na skalní stěnu nad Býčí skálu nebo do Jáchymky. Strážci však už nyní tvoří dobrovolnický tým, který při zahnízdění vyrazí do terénu. I díky této partě milovníků přírody se podařilo za devět let úspěšně odchovat v Moravském krasu 40 sokolů. Dobrovolníci se mohou hlásit na mail mezera@volny.cz.