Článek
Podobný osud potkal ve slovinské vesnici Moravče také sochu ironizující Trumpa, kterou žháři podpálili na počátku letošního ledna.
„Chci vědět, proč to udělali,” řekl Downey, který doufal, že socha Trumpové podnítí dialog o situaci v USA a zdůrazní přistěhovaleckou minulost nynější první dámy, která je manželkou amerického prezidenta, jenž sází na protiimigrační politiku. S pachateli, pokud budou dopadeni, by chtěl udělat rozhovor pro film, který připravuje na svou nadcházející výstavu. Ta ve Slovinsku začne v září.
Statue of Melania Trump torched in her native Slovenia https://t.co/8cm3YoRZb8 pic.twitter.com/MDhGsR4sZ6
— New York Post (@nypost) July 8, 2020
Socha se stala terčem žhářského útoku v noci 4. července, kdy USA slavily Den nezávislosti. Downey uvedl, že ho policie o činu informovala následujícího dne.
Trump odsoudil strhávání soch vzteklým davem: Nenecháme se umlčet
Sochu mávající Trumpové v životní velikosti vyřezal loni do kmene lípy motorovou pilou místní lidový umělec Aleš Župevc.
Vzhledem k tomu, že cílem nebylo věrné zobrazení podoby ženy šéfa Bílého domu, považovali někteří dílo za parodii. Ani lublaňská galerie, kde Downey tehdy vystavoval, si podle Reuters nebyla jistá, jak moc brát dílo vážně. „Možná se až příliš snažíme najít smysl věcí, které mohou být jen bláznivinou. Kdoví?” uvedla tehdy galerie.
Trumpová má v rodném Slovinsku sochu. Strašák do zelí a Šmoulinka, tvrdí místní
Obličej Trumpové byl sice nerozpoznatelný, ale figurína měla na sobě bledě modrý plášť, jaký měla Melania Trumpová při prezidentské inauguraci v roce 2017.
Trumpova manželka se narodila jako Melanija Knavsová v roce 1970 ve městě Novo Mesto, vyrůstala ale v Sevnici. Když jí bylo kolem dvaceti, Slovinsko opustila a začala se věnovat kariéře modelky.