Článek
Když měsíčník svítivý v akváriu ve městě v Šimonoseki, jež leží v japonské prefektuře Jamaguči, přestal během dočasné uzavírky přijímat potravu, zaměstnanci došli k závěru, že mu chybí společnost návštěvníků. Vyrobili proto makety lidí z kartonu, navlékli na ně oblečení, nalepili fotografie místo tváří a měsíčník je opět při chuti, napsal zpravodajský server BBC News.
Tento krok byl poslední možnost, jak uzdravit měsíčníka sužovaného samotou, napsalo akvárium na svém účtu na síti X. A evidentně to zabralo. „Zdá se, že už se zase těší dobrému zdraví!“ hlásilo akvárium následující den.
Lonely sunfish in Japan gets cardboard human friends https://t.co/cmG5oaoOWQ
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 20, 2025
Měsíčník začal trpět nechutenstvím poté, co se akvárium v prosinci uzavřelo kvůli renovacím. Medúzy, kterými se běžně krmí, ho vůbec nelákaly, a začal se tělem třít o sklo nádrže. Ošetřovatelé měli nejprve podezření na parazity nebo problémy se zažíváním, ale pak jednoho z nich napadlo, že se bez návštěvníků možná cítí osamělý.
Místní odborníci byli v tomto ohledu skeptičtí, ale nakonec se tato teorie ukázala jako naprosto správná. A vlastně ani není divu, protože mezi lidmi patří tato konkrétní ryba k nejpopulárnějším obyvatelům akvária právě pro svou přátelskou a společenskou povahu.
„Je zvědavý, a když se u nádrže objeví návštěvníci, vždycky k nim hned připlave,“ popsala zaměstnankyně akvária Mai Katoová běžné chování šimonoseckého měsíčníka, jenž podle BBC na délku měří zhruba 80 centimetrů a váží kolem 30 kilogramů.
Měsíčníci žijí ve všech světových oceánech a mohou dorůstat do délky kolem dvou metrů, nejmohutnější jedinci pak až ke třem metrům. Předpokládá se, že v zajetí se mohou dožít až deseti let, ale nepatří mezi běžně chované ryby, protože vyžadují dosti náročnou péči.