Článek
Měchýřovka portugalská, jejíž žahavá vlákna dosahují délky dvaceti metrů, není samostatným živočichem. Je to kolonie organismů, kdy tělo jednoho jedince, který se změnil v plovák v podobě galéry nebo načervenalého igelitového sáčku, vyživuje ostatní. Na žahavých vláknech jsou nematocysty, vystřelující harpunovité šipky s neurotoxinem.
Zmije letos uštkla už nejméně 15 lidí. Ránu nezaškrcujte ani nevysávejte
Měchýřovka žije v teplých vodách Atlantiku, v Indickém oceánu i v Pacifiku. Na cornwallských plážích byly první měchýřovky spatřeny už 6. října. Úřady proto plavce před nebezpečím, které plyne z přítomnosti těchto tvorů ve vodě i na písku, varují.
And yet more #PortugueseManoWar at #Sennen this afternoon @mcsuk @CwallWildlife @ScillyWildlife @WildNaturePress @becquartcha @BBCCornwall @BeachcombingBB @YSbeachrangers pic.twitter.com/vJNHlOHlXN
— Friends of Portheras (@Portheras) October 6, 2019
Pokud by se člověk přece jen dostal do kontaktu s medúzou, první pomoc je následující: Odstraňte všechna přisátá chapadla rukavicí, klackem nebo ručníkem. Za každou cenu se vyhněte dalšímu kontaktu s kůží. Ránu nemyjte, pouze ji opláchněte mořskou vodou. Poté na ránu přiložte ledový obklad. Vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.