Článek
Událost, která se tento týden před odvolacím soudem v Paříži řešila, se odehrála už v únoru 2013. Tehdy byl jistý Xavier X. (mužovo příjmení nebylo zveřejněno), vyslán svým zaměstnavatelem TSO (společnost zabývající se konstrukcí železnic) na služební cestu do obce Meung-sur-Loire v centrální Francii.
Ženatý Xavier se tam v baru seznámil s ženou, se kterou se posléze vydal do hotelu oddávat se radovánkám. Noc plná vášně však skončila tragédií, Xaviera při sexu skolil infarkt.
Odvolací soud nyní nařídil, že jeho zaměstnavatel musí pozůstalým vyplácet měsíční odškodné až do výše 80 procent jeho platu do doby, než by Xavier dosáhl věku odchodu do penze. Poté TSO musí rodině posílat část Xavierovy penze.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Konec kokrhání se nekoná, Maurice může zpívat dál |
Tři dělníci našli zlaté cihly za miliony. Soud musel určit, který z nich je nálezce |
Francouzka našla na ulici výherní tiket za miliardy |
Celý právní spor se točil kolem prohlášení soudu z roku 2009 k jinému případu, které uvádí, že zaměstnavatel je zodpovědný za ochranu zaměstnance po celou dobu trvání služební cesty, ať už újmu utrpí během výkonu své profese, nebo je újma součástí jeho normálního života.
Nepomohl ani fakt, že šlo o cizoložství
Soud nižší instance v roce 2016 prohlásil, že „sexuální akt je akt normálního života stejně jako sprcha nebo jídlo“. Tudíž smrt při souloži během služební cesty lze chápat jako „pracovní úraz“ a Xavierovi pozůstalí tak mají nárok na odškodné.
Společnost TSO namítala, že Xavier k setkání a souloži využil jiného hotelu než toho, který mu zaplatila firma a ve kterém měl nocovat. Neodpustila si rovněž poznámku, že sexuální akt byl akt cizoložství. Veškeré soudní jednání od roku 2016 firma prohrála, nyní je rozhodnutí definitivní.
Není to poprvé, co soud takto rozhodl. V roce 2017 soudní tribunál nařídil firmě zaplatit odškodné svému zaměstnanci, který si na služební cestě poranil ruku. Přesto, že si muž zranění přivodil na diskotéce ve dvě hodiny ráno.