Článek
Mrskání ocasem orientované spíš doprava vyvolává aktivní levá polovina mozku, a svědčí tak o pozitivních emocích - například při pohledu na majitele. Je-li aktivnější pravá polovina, následuje vrtění orientované doleva. To nastává například tehdy, když je pes konfrontován s jiným nepřátelsky naladěným jedincem.
Kvůli studii vědecký tým pod vedením Giorgia Vallortigary z Tridentské univerzity v Itálii sledoval a natáčel 43 psů různých ras. Pokusná zvířata byla konfrontována jak s jinými skutečnými psy, tak i s jejich digitálními siluetami. Když se psi dívali na jedince vrtící ocasem doleva, byli viditelně neklidnější, zjistili vědci. U některých se až dvakrát zrychlil tep. Psi sledující protějšky, kteří ocasem vrtěli doprava, naopak zůstali klidní.
Ocas v klidu není pozitivní
"Směr vrtění ocasem tedy pro psy něco znamená," vyvozuje Vallortigara z pokusu. "Pes, který svým vrtěním dává najevo pozitivní emoce, tím vyvolává klidnou reakci u svého protějšku," řekl italský vědec.
Na siluety bez pohybu ocasu psi reagovali podrážděněji než na ty, které ocasem vrtěly doprava. To vědci vysvětlují tím, že ocas, který je v klidu, není pozitivním signálem, ale může znamenat napětí a strach. Asymetrické vrtění ocasem je podle vědců nevědomou řečí těla, ale ostatní psi ji interpretují správně.
Užitečná tato znalost může být i pro majitele čtyřnohých mazlíčků, protože mohou přesněji odhadovat jejich náladu.