Článek
"Natočil jsem to 23. června ve 21:10 na kraji našeho města. Celý úkaz trval asi tak 20 minut. Nejdříve se jen zdvihl vítr a na západní obloze se objevil obrovský podlouhlý oblak ve tvaru a barvě tmavé vlny. Směřoval z jihozápadu na severovýchod a postupně měnil svůj tvar. Rozhodl jsem se úkaz natočit na kameru, kterou jsem položil na střechu a nechal natáčet," popisoval Novinkám autor snímku.
"Oblak se během natáčení zformoval do podoby tornáda. Mraky se však pohybovaly pomaleji, a tak zrychlené video působí více dramaticky, než tomu bylo v reálu. Pravděpodobně se jednalo o supercelu. Zrychlený záběr jasně ukázal výjimečnou rotaci mraku," pokračoval v popisu zajímavého jevu Hráček.
"Zdálky to vypadalo jako nevinný mrak, ale v městečku Kolárovo a okolních vesnicích mluvili lidé o extrémně silné bouřce s krupobitím a silným větrem," dodal pro Novinky pohotový kameraman.
Co je to supercela |
---|
Supercela (angl. supercell) je konvektivní bouře tvořená jedinou mohutnou konvektivní buňkou. Silně rotuje kolem své vertikální osy, neboť ji vytváří silný vzestupný proud. Právě v souvislosti s výskytem supercel dochází ke vzniku nejničivějších tornád na americkém středozápadě. Navíc je doprovázena intenzivními elektrostatickými výboji a prudkým, vytrvalým přívalovým deštěm mnohdy doprovázeným mohutným krupobitím. |
zdroj: Wikipedie |