Článek
Lední medvědy obvykle vídáme na záběrech plných sněhu a ledu.
Šestadvacetiletý slovenský fotograf Martin Greguš však tohoto predátora zachytil na území Kanady - konkrétně v provincii Manitoba, kde na speciálně upravené lodi strávil dokumentováním medvědů celkem 33 dní - během letních měsíců.
Na záběrech se skupinka ledních medvědů prochází po krajině pokryté fialovou květinou vrbovkou úzkolistou. „Hodně lidí si myslí, že Arktida musí mít hodně sněhu. Neuvědomují si, že v oblasti panuje také léto a že v tomto období je zde rovněž velká nezamrzlá část,“ tvrdí Greguš.
I can't tell you how often I've opened this Martin Gregus pic and just stared at it in the last few days
— david finnigan (@davidfinig) August 24, 2022
we are all this polar bear sleeping in this field of Alaskan flowers pic.twitter.com/2yGVLdB8ke
„Nepředvídatelnost ročních období nejvíce ovlivňuje právě medvědy, kteří jsou zvyklí, že nemají led neustále. Změny jim ale ztěžují orientaci. Dokumentace medvědů v létě je nesmírně unikátní. Když se na ty záběry dívám, stále nemůžu uvěřit, že se nám to podařilo,“ dodává.
Teploty v kanadské Arktidě mohou v červenci a srpnu dosahovat až 20 stupňů Celsia, zatímco v zimních měsících klesají hluboko pod bod mrazu, klidně k minus 30 stupňům Celsia, uvádí agentura AP.
Medvědi na záběrech nestrádají
„Všichni medvědi na záběrech jsou silní, zdraví a hraví. Ačkoli z globálního hlediska se věci mohou pro lední medvědy vyvíjet špatně, tady je očividně všechno v pořádku,“ říká Greguš, jenž od svých osmi let vyrůstal v kanadském Vancouveru, kam se přestěhoval společně s rodiči.
Polar bear rests in purple fireweed in Manitoba. Photo by Martin Gregus. pic.twitter.com/XW8Hm248WG
— Keith Humphreys (@KeithNHumphreys) August 31, 2022
Už jako dítě chodil společně s otcem na túry, kde rád fotil kanadskou přírodu a zvířata. „Nikdy jsem si nemyslel, že se stanu fotografem ledních medvědů. Právě oni jsou ale hvězdami téhle show, já jsem jen fotograf,“ uzavírá uznávaný fotograf.