Hlavní obsah

Šlechtické novinky: Charles v Osvětimi, Harry v balíku a William v hospodě

18:00
18:00

Poslechněte si tento článek

Leden byl v aristokratických kruzích relativně bohatý na důležité a zajímavé události. Objevily se zprávy o dvou přírůstcích do vládnoucích rodin, princ Harry se dohodl s bulvárem, Karel III. jako první britský panovník navštívil Osvětim a třeba v Belize odstranili z bankovek bývalou královnu Alžbětu II.

Karel III. uctil památku obětí holokaustu v OsvětimiVideo: Reuters

Článek

Harry zvítězil nad bulvárem

Událost ze šlechtických kruhů, která v lednu vzbudila nejvíce pozornosti, se stala až na konci měsíce. Právní zástupce prince Harryho David Sherborne totiž oznámil, že došlo k dohodě mezi jeho mandantem a společností News Group Newspapers (NGN), za níž stojí mediální magnát Rupert Murdoch a jež vydává bulvární magazín The Sun.

A právě toto periodikum Harry vinil z toho, že jeho novináři, ale hlavně najatí soukromí detektivové v letech 1996 až 2011 zásadně zasahovali do osobních životů jak jeho samého, tak i jeho matky, zesnulé princezny Diany.

Právník David Sherborne čte závěrečné prohlášení.

„NGN vévodovi ze Sussexu nabídlo plnou a zcela jednoznačnou omluvu za závažné narušování jeho osobního života, kterého se v letech 1996 až 2011 dopouštěl The Sun prostřednictvím nezákonných aktivit soukromých detektivů,“ uvedl David Sherborne. Zmíněnými nezákonnými aktivitami se mimo jiné rozumí například i zneužívání soukromých informací, nebo dokonce sledování telefonů členů královské rodiny.

Konkrétní podmínky urovnání dlouhého sporu žádná ze stran nezveřejnila, ale podle britských médií by vydavatelství mělo Harrymu vyplatit osmimístnou částku v librách. Nejnižší částka, která toto kritérium splňuje, je tedy 10 milionů liber, což je v přepočtu přinejmenším 300 milionů korun.

Charles v Osvětimi

Ještě o pár dnů později král Karel III. jako vůbec první britský monarcha navštívil bývalý koncentrační tábor v Osvětimi. Stalo se tak 27. ledna u příležitosti upomínkové akce konané u příležitosti 80. výročí osvobození tohoto tábora smrti. Na místo dorazili nejvyšší představitelé více než 50 zemí, včetně členů vládnoucích rodů ze Španělska, Belgie, Nizozemska, Švédska, Dánska či Norska.

Než vzpomínková akce začala, stihl Karel III. ještě navštívit židovské komunitní centrum v Krakově a prohlédnout si expozici bývalého koncentračního tábora, kde na něj silně zapůsobily mimo jiné osobní věci lidí, kteří zde přišli o život, mezi nimiž lze spatřit i velkou hromadu dětských bot.

Foto: Victoria Jones, Reuters

Britský král Karel III. v bývalém koncentračním táboře Osvětim

Večer si s dojetím vyslechl vyprávění čtyř dosud žijících lidí, kterým se hrůzy Osvětimi podařilo přežít, a zapálil svíčku na památku 1,1 milionu těch, kteří takové štěstí neměli. Prošel také nechvalně známou vstupní branou, nad níž se dodnes klene nápis, jenž se ve válečných časech všem nově příchozím snažil vsugerovat, že práce osvobozuje.

V rámci své cesty do Osvětimi, kterou popsal jako „čistě osobní pouť“ pro něj jako člověka i jako panovníka, král také zdůraznil, že hrůzy, jaké se za druhé světové války děly nejen v Osvětimi, se už nesmějí opakovat.

„Je to okamžik, kdy si připomínáme, jak hluboko může lidstvo klesnout, když je zlu dovoleno vzkvétat a svět to příliš dlouho ignoruje. A připomínáme si také silná svědectví přeživších, která nás učí vážit si svobody, čelit předsudkům a nikdy nepřihlížet násilí a nenávisti,“ řekl a zároveň varoval před nebezpečným nárůstem antisemitismu v současném světě.

Dále pak připomněl, že počet lidí, kteří mohou život v koncentračním táboře stále ještě popsat na základě vlastních hrůzostrašných zkušeností, se bohužel stále snižuje, a proto vyzval současné generace, aby přijaly odpovědnost za to, že vzpomínky přeživších budou pravdivě šířit i v budoucnosti.

Princezně Beatrice se narodila druhá dcera

A ještě o pár dnů později Buckinghamský palác oznámil, že princezně Beatrice, jež je dcerou prince Andrewa, mladšího bratra krále Karla III., se narodila druhá dcera. Dostala jméno Athena a podle vyjádření královského paláce se těší dobrému zdraví.

Přišla na svět stejně jako její starší sestra Sienna, jíž budou letos v září čtyři roky, v nemocnici v Chelsea. Stalo se tak 22. ledna, tedy týden před oficiálním královským oznámením a zároveň několik týdnů před původně předpokládaným termínem. Lékaři však naštěstí princezně Beatrice už v prosinci doporučili, aby se od přelomu roku raději nevydávala na delší cesty.

Foto: Edoardo Mapelli Mozzi / Avalon, Profimedia.cz

Princezně Beatrice se narodila druhá dcera. Dostala jméno Athena.

Nová členka královské rodiny, celým jménem Athena Elizabeth Rose Mapelli Mozzi, hned po narození vážila čtyři libry a pět uncí (1,97 kg), čímž se stala nejmenším a nejlehčím zdokumentovaným novorozencem v historii britské královské rodiny. O čtyři unce těžší byla při narození lady Louise Mounbatten-Windsor (2,07 kg) a pod šest liber (2,72 kg) se vešel také princ Edward, jenž po narození vážil pět liber a sedm uncí (2,47 kg).

Její otec Edoardo Mapelli Mozzi, jenž má z předchozího vztahu ještě syna Christophera Woolfa, nešetřil na sociálních sítích nadšením. „Je maličká a naprosto dokonalá,“ rozplýval se a doplnil, že rodina je z malé Atheny „úplně poblázněná“.

Co se týče přímo královské rodiny, v ní se malá Athena okamžitě zařadila na jedenácté místo v linii nástupnictví. Coby první následník trůnu figuruje samozřejmě korunní princ William, za ním jsou podle věku seřazeny jeho tři děti a následuje princ Harry a jeho dva potomci.

Na osmém místě je princ Andrew coby bratr krále Karla III. a hned za ním jeho starší dcera, princezna Beatrice. Její starší dcera Sienna je tedy desátá a hned za ní pak její mladší sestra, na konci ledna narozená Athena.

Bhútánská královna se objevila na veřejnosti

Naopak hned na začátku měsíce si relativně vzácnou událost užili obyvatelé Bhútánu, když se na veřejnosti po delší době objevila čtyřiatřicetiletá královna Džetsun Pema. Společně se svým o deset let starším chotěm, králem Džigmem Khesarem Namgjelem Wangčhugem, a jejich třemi dětmi navštívili u příležitosti začátku nového roku 2. ledna jednu ze škol v hlavním městě Thimbú.

Královna v příspěvku na sociálních sítích informovala, že jde o tamější svátek Nyilo, jenž se slaví coby počátek delších dnů po zimním slunovratu, ale v některých částech Bhútánu je považován také za počátek nového roku. Přitom tři čtvrtiny obyvatelstva vyznávají buddhismus a zhruba pětina hinduismus a tato náboženství kladou začátek nového roku do jiných termínů než většina západního světa.

Foto: FB - Queen Jetsun Pema Wangchuck

Bhútánská královská rodina u příležitosti nového roku navštívila školu v hlavním městě Thimbú.

Jistá podobnost se najde i v tradicích, kdy Nyilo trochu připomíná Štěpána nebo Tři krále. I bhútánské děti totiž při tomto svátku navštěvují sousedy, přejí jim šťastný a úspěšný nový rok a za to dostávají drobné dárky.

A zdá se, že do tohoto malého a do jisté míry izolovaného horského království začínají pomalu proudit i západní mravy. Dračí král a jeho žena jsou totiž často označování jako himálajští William a Kate, a to mimo jiné proto, že se začali chovat poněkud uvolněněji, než byli Bhútánci dříve zvyklí. Oba totiž studovali na Západě, odkud si přivezli například zvyk držet se za ruce nebo se na veřejnosti bez ostychu políbit. A podle posledních informací se zdá, že jejich loajálním poddaným to nejen nevadí, ale postupně začínají královský pár napodobovat.

Tuhle rundu platí William!

Je všeobecně známo, že britský korunní princ William je velkým fanouškem fotbalového klubu Aston Villa. Když tedy měl v polovině ledna cestu do Birminghamu, kde zmíněný klub sídlí, a navíc v den, kdy tým jeho srdce hrál domácí zápas, vypadalo to, že nemá myšlenky na nic jiného.

Dokonce i na záchranářské konferenci Aston Villu zmínil: „Je skvělé být zpátky v Birminghamu a pro všechny fanoušky Villy, kteří jsou dnes s námi: těším se, že později oslavíme naše vítězství nad Evertonem,“ řekl posluchačům, ale již při příjezdu oznámil personálu, že bude „sledovat zápas a pozorovat, jak se to vyvíjí“.

Ale jinak samozřejmě celou konferenci zvládl, jak se na korunního prince sluší a patří, a fotbalové diskuse si nechal na později. Konkrétně do jedné místní hospody, kam skočil na pivo za několika věrnými fanoušky Aston Villy. Koupil všem rundu a detailně se zajímal o vše, co se v klubu děje.

Foto: Daniel Jones / PA Images, Profimedia.cz

Princ William na setkání s fanoušky Aston Villy

„Klub nás kontaktoval, že princ William je v Birminghamu a chce se setkat s fanoušky,“ vysvětlil jeden z přítomných, šestapadesátiletý Steve Jones, jenž na princovu adresu nešetřil chválou ani nadšením. „Byl fantastický. Překvapil mě jeho zájem, není to žádný příležitostný fanoušek, on náš klub skutečně miluje,“ dodal.

A také zmínil, že během zhruba půlhodinky, kterou William s fanoušky v hospodě strávil, přišla řeč na všechno možné včetně kádru, přestupů, staronového hlavního trenéra Evertonu Davida Moyese (předtím tam trénoval již v letech 2002-2013) nebo na blížící se zápas Ligy mistrů v Monaku. Tam se dokonce William vypravil osobně, ale radost si odtud domů neodvezl. Aston Villa tam totiž prohrála 1:0.

Šlechtičny do nepohody

V průběhu ledna se také objevily zprávy o dvou mladých aristokratkách, které zjevně nejsou žádné princezničky. Tou první je španělská princezna Leonor a druhou pak lady Louise Mountbatten-Windsor, jež je dcerou prince Edwarda, nejmladšího bratra krále Karla III. Obě mladé dámy byly „přistiženy“ při činnostech, které si většinová veřejnost spojuje spíše s muži.

Čerstvě devatenáctiletá Leonor již v roce 2023 nastoupila ke tříletému vojenskému výcviku a v jeho rámci se ve druhé polovině ledna na lodi Juan Sebastian El Cano společně s dalšími spolužáky z námořní akademie vydala na půlroční výcvikovou plavbu, která ji zanese až do Spojených států.

Foto: GJN/GTRES / Shutterstock Editorial, Profimedia.cz

Španělská princezna Leonor vyplula na půlroční námořní výcvik.

Jde tak ve stopách svého otce Filipa VI. a dědečka Juana Carlose I., kteří podobný výcvik v minulosti absolvovali rovněž. Ostatně když se současný královský pár přišel se svou dcerou a budoucí královnou Leonor do přístavu v Santa Cruz de Tennerife rozloučit, panovník také dorazil oděn do své námořní uniformy.

Ještě o kus dále zašla jednadvacetiletá lady Louise Mountbatten-Windsor, když se dala k pozemním vojenským silám. Učinila tak jako první žena v britské královské rodině od dob bývalé královny Alžběty II. Ta se údajně navzdory výslovnému zákazu svého otce Jiřího VI. na začátku roku 1945 připojila k pomocnému sboru, v němž se zabývala řízením a údržbou vojenských nákladních vozidel.

Mladá Louise se však nebojí ani maskáčů. Čas od času se tak na sociálních sítích skotské vojenské školy University Officers' Training Corps objeví fotografie, na nichž je jasně vidět i mladou britskou šlechtičnu.

Lady Louise Mountbatten-Windsor vpravo dole

Nejnověji pak začal po internetu kolovat snímek, na němž je Louise s několika dalšími spolužačkami zachycena při výcviku v terénu, kdy má dokonce na obličeji nanesenu improvizovanou kamufláž.

Zdá se tedy, že její zájem o armádu není jen symbolický. Již dříve se totiž vyjádřila, že by ji lákala „kariéra v armádě, diplomacii nebo právu“. To nedávno potvrdil i britský deník The Sun, jenž s odkazem na dobře obeznámený zdroj uvedl, že Louisin intenzivní zájem o armádu stále trvá.

Radostné očekávání v Jordánsku

Jordánská královská rodina se těší na nového člena. Nebo členku. Královna Ranija totiž na sociálních sítích zveřejnila fotografii, na níž jsou na pozadí zapadajícího slunce vidět siluety jordánské princezny Iman a jejího manžela Jameela Thermiotise, přičemž je zřejmé, že Iman je již v pokročilejším stadiu těhotenství.

„Oba jsou hluboko v mém srdci, ale ten, kdo teprve přijde, je ještě vzácnější. Dva jsou pár, tři jsou požehnání,“ napsala královna Ranija ve svém příspěvku. Mimo jiné tím znovu potvrdila vřelou náklonnost ke svému zeti, kterou dala poprvé najevo v roce 2022, kdy se Jameel a Iman zasnoubili. Nyní jsou již téměř dva roky svoji.

Jameel Thermiotis pochází z řecké rodiny, ale narodil se v hlavním městě Venezuely Caracasu. V současnosti pracuje jako finančník ve Spojených státech, kde údajně také poprvé potkal Iman.

Bez ohledu na to, zda se jim narodí chlapeček nebo holčička, nebude mít žádný, ani teoretický nárok na jordánský trůn. V této zemi se totiž trůn dědí výhradně po mužské linii z otce na syna, případně na mladšího bratra.

Nástupcem současného krále Abdalláha II. tak bude jeho nejstarší syn a Imanin starší bratr Husajn. Ten má zatím pouze zhruba půlroční dceru Iman (jméno dostala právě po jeho sestře), a dokud se mu v budoucnu nenarodí syn, zůstane dalším v nástupnické řadě jeho mladší bratr Hášim.

Královna zmizí z bankovek

Malá středoamerická země Belize chystá vydání nové sady bankovek, na kterých bývalou britskou královnu Alžbětu II. nahradí belizští buditelé, ačkoliv formální hlavou této země je její syn a současný britský král Karel III. Bankovky budou do oběhu uvedeny v červnu a podle belizského premiéra, šéfa centrální banky i politologů má jít o „významný krok“ k dekolonizaci země.

Na bankovkách v hodnotách dvou, deseti a padesáti belizských dolarů se tak objeví portrét Philipa Goldsona, zakladatele Lidové strany a Sjednocené demokratické strany, jenž je v zemi oslavován jako bojovník za národní hrdost. Na pěti, dvaceti a stodolarových bankovkách pak bude vyobrazen první belizský premiér George Cadle Price, jemuž se připisují největší zásluhy za vyvedení země zpod britské nadvlády. Jeden belizský dolar má hodnotu přibližně dvanácti korun.

Guvernér belizské centrální banky Kerrem Michael při odhalení nových bankovek zdůraznil, že také „umožňují oslavit naše dědictví a bohatou historii Belize“. A velmi podobně to vidí i současný premiér Johnny Briceño, podle nějž lze na nových bankovkách vidět „národní hrdiny, kteří symbolizují náš odpor“.

„Vím, že někteří lidé řeknou, že na bankovkách nemáme královnu. No, královna zemřela, a to nemá nic společného s belizským dolarem,“ uvedl premiér Briceño.

Nový design belizských peněz velmi vítá i tamější politolog Dylan Vernon, podle nějž jde o „malý, ale významný symbolický krok v nedokončené záležitosti dekolonizace“. A dokonce naznačil, že v budoucnu by díky tomu mohlo mít méně Belizanů obavy, až někdy v rámci širších reforem dojde k nahrazení britského panovníka v čele Belize domácím prezidentem.

Zamítnuté mince s královskými vnoučaty

Podobnou ránu ovšem britské vládnoucí rodině již v roce 2012 uštědřila i domácí Královská mincovna. Jak totiž vyplývá z dokumentů, ke kterým se na přelomu roku dostal britský tisk, v té době existoval návrh na vyražení mincí, na nichž by byla vyobrazena vnoučata tehdejší královny Alžběty II.

Schvalovací komise mincovny však tento návrh nepodpořila, když v odůvodnění uvedla, že „ne všechna královnina vnoučata mají zcela pozitivní veřejný profil“. Mincovna nebyla schopna potvrdit, o která konkrétní z celkových osmi vnoučat se jednalo, protože to podle jejího vyjádření není uvedeno v zápisu z projednávání.

Dá se však velmi úspěšně předpokládat, že šlo v prvé řadě o prince Harryho, jenž v té době již měl na kontě slušnou řádku větších či menších „skandálů“. V roce 2002 se například přiznal k tomu, že ještě coby nezletilý kouřil konopí a pil alkohol, a o tři roky později dorazil na večírek v kostýmu nacisty. A to mincovní komise v době rozhodování ještě ani nemohla tušit, že za pár měsíců se Harry na party v Las Vegas nechá nafotit zcela nahý.

Stejný odhad pak v britském tisku prezentoval i královský životopisec Andrew Lownie: „Princ Harry měl tehdy určitě špatné renomé.“ Zároveň však dodal, že bez ohledu na to považuje nápad vydat mince s královskými vnoučaty za směšný. „Nemyslím si, že by se lidé ve velkém hrnuli, aby si takové mince koupili,“ nastínil svůj náhled.

Šlechtické novinky: královské Vánoce, kníže závodník nebo Meghan v kuchyni

Koktejl

Šlechtické novinky: na krále házeli bláto, zemřela princezna i královnin pes

Koktejl

Výběr článků

Načítám