Hlavní obsah

Škodná mu na Frýdlantsku chodila na slepice. Nastražil past a chytil mývala severního

Čtyři měsíce chodila chovateli Tomáši Prchalovi z Frýdlantska do kurníku na slepice škodná. Když pořád nacházel mrtvé kusy zvířat, došla mu trpělivost a nalíčil past. Ta nakonec sklapla. Neuvěznila ale, jak tomu v místních zeměpisných šířkách obvykle bývá, kunu či lasičku, ale samici mývala severního. Ta nyní dožije v táborské zoo.

Foto: Martin Ondruch

Tomáš Prchal předal mývala severního ošetřovatelce táborské zoo Evě Nemravové.

Článek

Chycenou mývalí samici pan Prchal přestěhoval nejprve do klece na psa a bydlela s ním v domě asi týden. Odkud přišla, zda někomu utekla nebo jí nějaký chovatel pustil schválně, se neví.

Mýval severní patří mezi invazivní druhy a jeho chov je v celé Evropské unii zakázán. Pan Prchal se proto obrátil na táborskou zoo, která má jako jediná v České republice ohledně chovu výjimku.

„Pan Prchal se na internetu dočetl, že jsme jediná zoo v Česku, která může mývaly chovat. Kontaktoval nás a velice rychle jsme se domluvili na jejím převzetí. Pan Prchal nakonec zachráněné zvíře dovezl až k nám do Tábora,“ popsal ředitel táborské zoo Evžen Korec. Nyní je mladá mývalí samice v karanténě.

Mýval se v EU nesmí chovat, táborská zoo ale získala výjimku

Domácí
Foto: Martin Ondruch

Mývalí samice dožije v táborské zoo.

Mýval severní pochází ze Severní a Střední Ameriky. Přední tlapky má šikovné podobně jako opice, dokáže si otevřít dveře na kliku i ledničku. Pokud má v blízkosti vodu, svou potravu si před konzumací omývá či otírá.

„Mývalí samice je třetím jedincem, kterého táborská zoo aktuálně chová,“ uvedl Korec. Ten připomněl, že se mýval řadí mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jako invazivní nesmějí v EU chovat či pěstovat, což platí nejen pro soukromé chovatele, ale i zoologické zahrady, ve kterých mohou zvířata pouze dožít.

I když se táborské zoo podařilo získat výjimku, takže do ní jakožto do jediné v ČR půjde mývaly umisťovat i v budoucnosti, evropské nařízení Korec kritizuje jako nedomyšlené.

„Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika. Typickým příkladem je ibis posvátný, jehož chov je zakázán i v severoevropských zemích, kde by přitom ve volné přírodě nepřežil. Stejně tak ani nosál červený nedokáže přežít mrazivé teploty, tudíž pro naši přírodu v Česku problém nepředstavuje,“ řekl Korec.

Ten společně s dalšími odborníky volal po tom, aby si seznam invazivních druhů mohl sestavit každý stát sám podle vlastních podmínek. „Bohužel se to nestalo. Jednotlivé země seznam mohou rozšiřovat, ale už ne z něj nějaký druh vyškrtnout. Neprošla ani plošná výjimka pro zoologické zahrady. Návštěvníci zoo tak přijdou o možnost vidět na vlastní oči mnoho oblíbených druhů zvířat,“ uzavřel.

Bílý lev se zabydluje v táborské zoo. Má extrémně vzácnou genetickou mutaci

Koktejl

Výběr článků

Načítám