Hlavní obsah

Shrek, rozzuřený medvěd i lavička se sovami. Na závodišti v Pardubicích soutěží řezbáři

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

Pardubice

Jindy je z dostihové dráhy slyšet dunění koňských kopyt. O víkendu se kolem Taxisu nic dít nebude, a přece bude závodiště v plné permanenci. Sjeli se sem řezbáři z Česka, Polska, ale i Německa, aby poměřili síly ve Woodcarvingu, tedy řezbářství.

Když se dřevo mění na uměníVideo: Stanislava Králová, Novinky

Článek

„Rádi bychom lidem ukázali krásu dřeva a umění mistrů, kteří dokážou vykouzlit různé sochy různých barev, velikostí a tvarů,“ řekl ředitel akce Petr Gross.

Oldřich Pliska přijel jako většina řezbářů s předstihem. Hrubou práci si chce co nejvíce odbýt, než budou kolem proudit návštěvníci. Rys útočící na jestřába už je patrný, jemná práce však ještě Plisku čeká.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Oldřich Pliska a jeho rozpracovaný jestřáb.

„Tak velká řezbářská akce v takovém počtu řezbářů nikdy v České republice nebyla. Lidé uvidí velké sochy, volné téma a na pódiu se jim naskytne nevídaná podívaná, což bude rychlořezba,“ říká Pliska, když odloží dýchací masku, aby mu odskakující piliny nešly do obličeje.

Hned za ním se v sobotu i v neděli na vyvýšeném pódiu utká deset řezbářů, kteří budou mít hodinu na to, aby přeměnili špalek na sochu.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Špalky pro řezání soutěžícím dopravuje nakladač.

Pliska bude řezat velkou sochu na téma Scéna ze života evropské fauny. Soutěžit se bude také ve volné tvorbě, někteří se pustí do vyřezávání obrazu z masivní fošny. Sochy se následně budou dražit, výtěžek ze dvou dražeb půjde na charitu.

„Výtěžek půjde jednak spolku Tamtam, který pečuje o sluchově handicapované děti, a také Stonožce do Ostravy, která se stará o handicapované lidi. Při povodních byli vytopeni, chceme jim pomoci,“ popisuje pořadatelský řezbář Radek Smejkal, který sezval 45 řezbářů nejen z Česka.

Právě na jeho pozvání přijeli do Česka německá řezbářka AnnaLena Schöbeová nebo Michael Tamoszus.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Dubový špalek lze přeměnit třeba v pohádkového Shreka.

Antonín Dorazín pasuje sedátko a opěradlo na lavičku. Její součástí bude medvědí hlava v dutině stromu, a pokud zbyde čas, udělá v dutině malou schoulenou sovičku.

„Pro řezbáře motorovou pilou je dub nejlepší volba. Je trvanlivý. Na lavičky se výborně hodí,“ popsal s tím, že týdně jich vyrobí až tři. Nejčastěji se zvířecím motivem.

„Lidé si hodně nechávají volnou ruku. Mám rád abnormální zatočené věci. Když už má být jednoduchá, ať je masivní,“ říká Dorazín, který své výtvory vyrábí na Krušnohorsku. Lavičky od něj se pohybují od 15 do 60 tisíc korun.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Antonin Dorazín se chystá zaujmout masivní lavičkou.

Návštěvníky však čeká také bohatý doprovodný program. „Chceme přilákat lidi na vyrábění ze dřeva, lidé si zde mohou vytvořit koníka na hobby horsing. Vyzkoušejí si, jak se střílí z luku i praku. Adrenalinovou záležitostí bude lezení po pivních přepravkách do výšky, nemusí se ničeho bát, budou jištěni,“ dodal Gross.

Související témata:

Výběr článků

Načítám