Článek
Mláďata Marabu afrického se v Zoo Praha vylíhla letos na přelomu ledna a února. Tito ptáci se řadí mezi všežravce.
„Společně se supi zajišťují úlohu jakési zdravotnické policie. Mláďata se živí především masem, v našem případě jim dáváme malé myši, potkany nebo kousky ryb,“ řekl Novinkám Antonín Vaid, kurátor chovu ptáků. Poprvé představeni budou v průběhu léta, a to společně s antilopami ve Vodním světě.
Mládě pelikána skvrnozobého se vylíhlo koncem února, jeho rodiče pocházejí z odchovů ze Zoologické zahrady v Hradci Králové.
„Ještě máme další vejce v líhni, takže očekáváme líhnutí každým dnem. Tento pelikán je jeden ze dvou nejohroženějších druhů pelikánů, je také druhým nejmenším. V evropských zoologických zahradách je chován velmi málo. První odchov se podařil pražské zoo v loňském roce, chován je zde od roku 2011.
„V současné době chováme celkem tři páry. Mládě půjde k rodičům, až bude v tělesné dospělosti, nejdřív se bude seznamovat se svými sourozenci. Musejí se naučit sami jíst, rozcvičit se v létání a až poté je budeme seznamovat s rodiči. Pelikáni skvrnozobí budou představeni návštěvníkům v průběhu jara ve voliéře v dolní části zoo.
Posledním, nejnovějším ptačím přírůstkem je mládě emu hnědého, které se vyklubalo 18 února, jako jediné mládě ze šesti vajec nasazených v líhni. Stejně jako například pštrosi tak jsou i tito ptáci všežraví a mohou se dožít až 35 let.
Zoo Praha chová kolem dvě stě osmdesáti druhů ptáků, více než jednu třetinu na místě odchová. Celkem se zde nachází okolo 1600 jedinců.