Hlavní obsah

Seniorům v Budějovicích svědčí lamaterapie, alpaky za nimi vyjely výtahem až na verandu

České Budějovice

Velkým zpestřením jsou pro klienty Domu seniorů Máj v Českých Budějovicích návštěvy lam Růženky, Bělušky a Jůlinky se zooterapeutkou Dagmar Dvořáčkovou. Senioři si hladí tyto velké plyšáky, kteří se jim odměňují polaskáním. Naposledy při nepřízni počasí za nimi tři lamy alpaky vyjely i výtahem a společně se bavili na rozlehlé verandě.

Foto: Město České Budějovice, Novinky

Lamaterapie v Domě seniorů Máj v Českých Budějovicích

Článek

„Zrovna pršelo, ale nechtěla jsem, aby klienti o návštěvu přišli, a tak jsem holky vzala do výtahu. Dopadlo to skvěle a všichni jsme si to užili,“ sdělila Novinkám Dvořáčková s tím, že jinak se lamaterapie uskutečňuje v zahradě u domova.

Dvořáčková působí v domově seniorů na Máji i jako vedoucí sociálního úseku a lamy chová od předloňského roku. „Jsem psychoterapeutkou a od začátku jsem je připravovala na kontakt s lidmi. Velký důraz jsem kladla právě na socializaci,“ vysvětlila Dvořáčková.

Odměňují se mazlením

Při lamaterapii sedí klienti v řadě na židličkách a Růženka, Běluška i Jůlinka se nechávají krmit speciálními granulemi. Postupně procházejí od jednoho k druhému a odměňují se mazlením.

Lamy hladí lidskou duši

Zdraví
Foto: Město České Budějovice, Novinky

Lamy Běluška, Růženka a Jůlinka na verandě seniorského domu.

Lamí návštěvy si pochvaluje i ředitelka domova Petra Zimmelová. „Jsou to takový velcí plyšáci, které tady má každý rád,“ podotkla.

Naše holčičky neplivou

Lidé se prý Dvořáčkové často ptají, jestli její lamy plivou. „Naše holčičky opravdu neplivou. Lamy plivou v případě, že se bojí. My je máme dobře socializované a dokážou pozitivně reagovat na maminku s kočárem, na člověka s berlemi a podobně,“ vysvětlila Dvořáčková.

Upozornila, že Růženka, Běluška i Jůlinka milují děti. „Chystáme také další setkání na zahradě v domově, kde budou právě senioři, děti ze školky i naše alpaky,“ konstatovala Dvořáčková, která lamy chová v Žabovřeskách na Českobudějovicku.

Takzvaná lamaterapie snižuje hladinu stresu a úzkosti u dospělých. „Pomazlení a pohlazení těchto přátelských zvířat uvolňuje endorfiny, které podporují pocit štěstí a pohody. Procházka s alpakou v přírodě, které také pořádáme, navíc přináší pocit relaxace a klidu,“ doplnila Dvořáčková.

Už samotná přítomnost těchto mírumilovných zvířat má podle ní uklidňující efekt na mysl a umožňuje na chvíli zapomenout na veškeré starosti.

Lama alpaka (Vicugna pacos) pochází z Andských hor v Jižní Americe, především z území Peru, Bolívie a Chile. Byla domestikována před více než pěti tisíci lety, a to především pro svou hodnotnou vlnu, která je známá jemností a kvalitou.

V mostecké nemocnici „léčí“ psí terapeutka Sany. Oblíbili si ji pacienti i personál

Domácí

Výběr článků

Načítám