Článek
Max Geoghegan z australského města Brisbane trpí od narození vzácnou poruchou, tzv. okulárním neboli očním albinismem. Na rozdíl od okulokutánního albinismu, jenž se vyznačuje sníženým nebo zcela chybějícím pigmentem v celém těle i očích, tento typ postihuje pouze oblast očí.
V chlapcově případě zrak poškozený v takové míře, že vůbec nevidí vzdálené předměty. Když se chce dívat na televizi, musí k ní přistoupit na vzdálenost několika centimetrů.
Zveřejnil(a) Help Max see with Esight dne 7. listopad 2017
„Když byly Maxovi asi čtyři roky, byli jsme na projížďce lodí, kde byli k vidění delfíni. Moje dcera byla strašně nadšená. Max se na mě podíval a řekl, že je nevidí. Udělám vše pro to, aby je jednoho dne spatřil,“ svěřila se serveru smh.com.au Maxova matka Miranda.
Momentálně to vypadá, že zlepšení Maxova zraku je díky technologickým vymoženostem na dosah. Max byl totiž specialisty na poruchy zraku vyhodnocen jako perfektní kandidát na otestování speciálních brýlí s názvem eSight, díky nimž se poprvé v životě mohl na pár minut rozhlédnout po okolí.
A sneak peak of our boy seeing clearly for the first time in his life. Seeing that smile as he looks around the room, just melts my heart. What this technology can do for Max is beyond amazing. Help us to help Max see. www.gofundme.com/48a2hgg?ssid=1070162300&pos=9 #everyonedeservestosee
Zveřejnil(a) Help Max see with Esight dne 3. listopad 2017
„Max měl ten největší úsměv na tváři, stále se na nás usmíval. Byl to emocionální moment, všichni jsme byli nadšení a šťastní,“ popsala serveru The Brisbane Times jeho matka.
Veřejná sbírka
Brýle disponují vysokým rozlišením, které uživateli umožňuje vidět v reálném čase to, na co se dívá, na dvou malých obrazovkách. Chlapec si je však mohl užít pouze na dočasnou dobu, neboť prozatím pouze testoval, jestli fungují.
Zveřejnil(a) Help Max see with Esight dne 25. srpen 2017
Vzhledem k tomu, že cena brýlí eSight je vysoká a nehradí je pojišťovna, Maxovi rodiče se rozhodli oslovit potencionální dárce na crowdfundingovém serveru GoFundMe, kde žádají o částku 13 tisíc australských dolarů (asi 220 tisíc korun).