Článek
„Labuťák opět napadal všechny, kteří pluli kolem. Letos začal brzy, asi vzhledem k teplému počasí,“ řekl Novinkám Ondřej Petrák z oddílu TJ Prazdroj Plzeň – ten má loděnici právě v Trenérově teritoriu.
„S jeho útokem mám osobní zkušenost, není to nic příjemného. Zásadně nalétává zezadu. Slyšíte ten přibližující se hluk, vnímáte, jak se na vás žene ta síla,“ popsal Petrák.
V minulosti dokázal vykoupat i zdatné sportovce, děti z něj mají hrůzu. „Už má na svědomí i díry v lodi,“ připomněl Petrák.
Odchyt nebyl snadný, tenhle labutí pár jich už pár zažil a je ve střehu. „Není prostor na chyby, zásah musí být přesný, rychlý,“ upozornila ornitoložka Gabriela Černá.
Dvojice chytačů ptáky přilákala ke břehu a pak se za nimi vrhla do vody. „Dokonale cílené,“ popsala Černá. Labutě po převozu skončily na stojaté vodě u Rokycan.
„Snad tam vyvedou mladé,“ doplnil Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. V Plzni se jim to nikdy nepodařilo, nedaleký vysoký jez pro mláďata funguje jako smrtící past.
V exilu vydrží Trenér i díky zastřiženým letkám minimálně pár měsíců. Karel Kožíšek ze zmíněného oddílu ale nepochybuje, že se zase vrátí: „Vždycky tomu tak bylo, a to tahle anabáze trvá už přes deset let.“