Článek
„Transport musí být proveden ve velmi kvalitní přepravní bedně, protože hrabáč je schopen i během cesty použít své silné přední nohy a vyzkoušet její pevnost,“ uvedl vedoucí zimoviště afrických zvířat olomoucké zoo Pavel Vidlář.
Odchov hrabáče kapského v zoologických zahradách je vždy chovatelsky velmi náročný.
V Olomouci, kde je chovají od roku 2017, se to podařilo již potřetí. Nyní tam mají rodičovský pár hrabáčů a jejich mladší ze dvou v dubnu narozených dcer. Otec hrabáč je přímý potomek zvířat pocházejících z Afriky. První mládě odchované v Zoo Olomouc byl sameček narozený 26. března 2020 a v současné době se nachází v Zoo de Doué la Fontaine ve Francii.
Hrabáč patří mezi velmi vzácně chované druhy. Chová jej přibližně 25 evropských zoo, přičemž odchovává jen sedm zahrad. Odchov mláděte tohoto savce je velmi náročný. Samice hrabáče je sice pečlivá matka, ale současně velmi neopatrná a nepozorná.
„I když se o mládě stará, čistí je a olizuje, je schopna malého hrabáče při prohrabávání nory poranit. Může ho také zalehnout, protože má dobré spaní a nevšimne si, že má mládě pod sebou. Mládě také nemusí být hned schopné od matky sát, a ta nemusí mít dostatek mateřského mléka, navíc je nutné o malého hrabáče v prvním období života pečovat v dobře vyhřívaném prostoru, aby neprochladl,“ konstatovala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.