Článek
Podle slov Jacka, původního obyvatele Austrálie, existuje na chytání čtyřhranek speciální technika.
„Musíte je chytit prsty, a nikoliv celou dlaní a zacházet s nimi opatrně. Je třeba dát si pozor na jedovatá chapadla a taky na vítr, který vám je může odvát na břicho,” vysvětluje ve videu, kde jedovatou medúzu odstraňuje z oploceného území určeného pro lov ryb.
Jacko tvrdí, že ho čtyřhranka žahla už několikrát. „Jsem dost šílený na to, abych si vážně myslel, že jsem imunní,” svěřil se serveru ABC Darwin.
🇦🇺🖤💛♥️ Arnhem land: Jacko, the Box Jellyfish whisperer. 😵
— 🇦🇺 Emma Downunder 🇦🇺 (@Emm_Down_Under) September 6, 2021
Box Jellyfish tentacles can grow up to three metres in length, which makes them more dangerous than the infamous Irukandji - so DON’T try this unless you’re Jacko! pic.twitter.com/FihFfbsxBY
Video, na němž čtyřhranku elegantně chytí a následně ji hodí zpět do otevřené vody, si vysloužilo velké množství zhlédnutí a komentářů.
„Ještě jsem se nerozhodl, jestli je odvážný, nebo blázen,” napsal jeden z komentujících. „Tohle nezkoušejte!” varoval další.
Devítiletého Izraelce v Thajsku smrtelně žahla medúza
Jed čtyřhranek, jejichž chapadla mohou být až tři metry dlouhá, je prudce jedovatý. Poškozuje kůži a může způsobit zástavu srdce, dechu nebo jiné život ohrožující komplikace. Žahnutí je samo o sobě extrémně bolestivé a mnohé oběti utonou dříve, než se stačí dostat na břeh. Jako protijed se používá vinný ocet, který je dostupný na většině australských pláží.